YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahalleyi elektrik çarptı
Mahalleyi elektrik çarptı
25 Ekim 2010 16:41
Bursa'da, bir mahalleyi besleyen trafonun alçak gerilim çıkış kollarından birini taşıyan direğe kamyonun çarpması sonucu evlerde bulunan elektronik cihazlar yanarak kullanılamaz hale geldi.

Edinilen bilgiye göre, merkez Osmangazi ilçesi Alemdar Mahallesi Gündüz, Ülkü, Sencer ve Konakçı Sokak'ta, alçak gerilim çıkış kollarından birini besleyen hatta plakası henüz belirlenemeyen bir kamyon çarptı. Çarpmanın etkisiyle evlere 220 voltun üzerinde enerji akışı oldu. Direkten enerji alan yaklaşık 100 evde bulunan, kombi, buzdolabı, bilgisayar, televizyon, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi elektronik eşyalar bozuldu.

Sokaklarda yer alan onlarca evde elektrik cihazlarının bozulduğunu belirten Konakçı Sokak sakinlerinden Orhan Cengiz, "Henüz sebebini bilmediğimiz bir voltaj yükselmesi sebebiyle cihazlarımız bozuldu. Benim kombim arızalandı. Ne yapacağımızı bilmiyorum. Üst komşumun televizyon, bilgisayar ve kombisi arızalandı" dedi.

Sokak sakinlerinden Kolihan Sarıkaya'nın ise elektrik saati tamemen yandı. Büyük bir korkuyla kendisini dışarı attığını kaydeden Sarıkaya, hakkını aramak için gerekirse yargıya başvuracağını söyledi.

Eyüp Çolak isimli sokak sakini de birçok cihazının yandığını kaydetti. Mahallede maddi hasarın 500 bin lirayı geçebileceğini öne süren Çolak, TEDAŞ'ın zararlarını karşılamasını istedi.

KAMYON ÇARPMIŞ

Öte yandan konuyla ilgili soruları cevaplandıran TEDAŞ Müdürlüğü yetkilileri, Alemdar mahallesinde bir direğe plakası henüz belirlenemeyen bir kamyonun çarpması sonucu arızanın meydana geldiğini bildirdi. Yetkililer, Vatandaşların öncelikle bozulan cihazlarını yetkili servislerine yaptırmalarını daha sonrada servis tutanaklarıyla kendilerine başvurmalarını istedi. Yapılacak kusur tespiti sonrası hasarların bir komisyon tarafından inceleneceğini vurgulayan yetkililer, TEDAŞ'ın kusuru olduğu ortaya çıktığı taktirde zararın karşılanacağını bildirdi. CİHAN

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler