YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahallede ilginç referandum
Mahallede ilginç referandum
28 Şubat 2010 18:43
Mahalleli, su faturalarının yüksek gelmesi nedeniyle köy statüsüne kavuşmak için referanduma gitti.

Kocaeli'nin Karamürsel ilçesine bağlı Akçat Yeni Mahalle sakinleri, su faturalarının yüksek gelmesi nedeniyle köy statüsüne kavuşmak için referanduma gitti.

Referandumda oy kullanan 303 kişiden 292'si köy statüsüne dönülmesini istedi.

Akçat Yeni Mahalle Muhtarı Bilal Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akçat beldesinin yerel seçimler sonrası yeni ilçeler kurulması nedeniyle mahalleye dönüştürüldüğünü anımsattı.

Mahalle olunca su faturalarının çok yüksek geldiğini savunan Aydın, köylerinde şifalı su bulunduğunu, bu suyu kullanmak istediklerini bildirdi.

Aydın, şunları söyledi:

''Mahalle sakini pahalı su kullanmak istemedi. Bu yüzden referandum yapılıp köy statüsüne dönülmesini istediler. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün ziyareti sırasında 'Müracaat ederlerse mahallelerini köye çevirebiliriz' diye açıklaması olmuştu. Bunun üzerine referandum yapılması için başvurduk. Geçen yılın nisan ayından itibaren köylülerimizden imza topladım. İmzaları dilekçeyle kaymakamlığa teslim ettim, gerekli işlemlerin ardından bugün mahallemizde referandum yapıldı. Mahallemiz 2 yıldır su faturalarını ödeyemiyor. Suyun tonuna 1.7 lira kesiliyor ama köy olursak tonuna 650 kuruş ödeyeceğiz. Burada iş yeri açmak isteyenler ruhsat almakta zorlanıyor. Köylüler de bu sıkıntıların çözülmesi için bana baskı yaptı. Sonunda referandum yapıldı. Sonuçtan memnunuz.'' AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler