YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahalle yerinden oynadı
Mahalle yerinden oynadı
30 Temmuz 2015 17:12
Zonguldak’ın Devrek ilçesinde meydana gelen heyelan nedeniyle mahalledeki birçok evde hasar meydana geldi.

Ereğli-Devrek karayolu genişletmesi sırasında başladığı öne sürülen heyelan, Karşıyaka Mahallesi’nde oturanlara korku dolu anlar yaşattı.

Karayolları ekiplerinin, Ereğli-Devrek yolundaki genişletme çalışmalarının ardından 400 bin metrekarelik alanda etkili olan heyelan nedeniyle Karşıyaka Mahallesi’nde 86 binada 361 kişi tahliye edildi.

Evlerini boşaltanlar kirası devlet tarafından karşılanan konutlara ve misafirhanelere yerleştirildi.

Bölgede toprakta derin yarıklar ve kaymalara yol açan heyelan nedeniyle şimdiye kadar ikisi 3 katlı, diğeri 6 katlı 3 bina ile Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ek ve ana binaları çöktü. Bölgedeki binalardan bazıları yan yattı, bazıları da duvarlarında çatlaklar oluşması sonucu hasar gördü.

Yıkılan lisenin yanındaki mezarlık heyelandan etkilendi. Zarar gören 4 mezar, gerekli izinler alındıktan sonra ilçedeki başka bir mezarlığa taşındı.

Hasarlı binaların tümü mühürlenirken, mahalleye giriş ve çıkışlar yasaklandı. İl Emniyet Müdürü Osman Ak’ın talimatıyla polis, heyelan bölgesini güvenlik şeridi ile çevirdi. Cadde giriş ve çıkışlarına barikat konuldu. Heyelan bölgesinde afad koordinesindeki uzman ekibin incelemesi ise sürüyor.

AFAD Ahmet Güngör, heyelan bölgesinde inceleme ve ıslah çalışmasının sürdüğünü belirterek, şöyle konuştu: "Şu an sondaj çalışmaları ve sismik ölçümleri yapılıyor. Sismik ölçümler tamamlandıktan sonra Karayolları heyelanın başladığı üst kısımdan yük hafifletme çalışmasına başlayacak. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra hangi tedbir alınması gerekiyorsa elde ettiğimiz veriler ışığında o tedbirleri alacağız. Bu alanda çalışmalarımızı 1 yıl içinde tamamlamayı amaçlıyoruz." 

mimarlar
 // Adem Ata
Mimarlar siyaset yapacaklarına işlerine baksınlar heyalan bölgesine imar?
...
31 Temmuz 2015 Cuma 00:06
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler