YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Madenci yakınından avukatlara Ankara’daki katliam göndermesi
Madenci yakınından avukatlara Ankara’daki katliam göndermesi
19 Ekim 2015 16:00
Soma maden faciasına ilişkin görülen davada salondaki bir madenci sanık avukatlarına, "Size aynı Ankara'daki gibi, bomba atılıp...Başka çare yok" diye bağırdı.

Soma maden faciasına ilişkin görülen davanın Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava olay anını yaşayan tanık mağdurların ifadesi ile devam etti. Sanık avukatlarının mağdur Demir’e yüklendiğini savunan müşteki avukatları da söz alarak faciadan kurtulan işçilerin burada o anı tekrar yaşadığını, psikolojilerinin göz önünde bulundurularak soru sormamalarına tepki gösterdi. Bu esnada salondaki bir madenci sanık avukatlarına, "Size aynı Ankara'daki gibi, bomba atılıp...Başka çare yok" diye bağırdı.

Davanın 23. duruşmasında, madende usta olarak 2 yıldır çalışan Ramazan Demir, olayın olduğu ve dumanın geldiği alanla dinamit patlamasının hiçbir alakası olmadığını öne sürdü. Cumhuriyet savcısı, iş müfettişliği ve meclis araştırma komisyonuna verdiği ifadelerinde olay anı ile ilgili saat çelişkileri olan Demir, Mahkeme Başkanı’nın sorusu üzerine yaşadıkların şöyle anlattı:

“U3 bölgesindeki 4. bantta şalterci olarak görevlendirilmiştim. Saat 14.20 civarında dinamit atıldı, kısa bir süre sonra çalıştırmak için 4. bandın şalterine bastım ancak çalışmadı. Birden duman gelmeye başladı. Dumanı görmemle birlikte şoka girdim. Duman bizi hemen içine aldı. Duman gelince kılçık bacaya gittim, benden önce çıkan arkadaşların sesini duyunca yardım istedim. Oradan bir trafo geçirmişler duyduğuma göre. Dumandan önce bir patlama sesi duymadım. Dinamit atımıyla duman arasındaki zamanı hatırlamıyorum. Ama dinamit atılan yerle dumanın geldiği yerin alakası yok. Olayın dinamit patlamasından olmadığına adım gibi eminim."

“YEMEK YEMEYE GİDEMEZDİK”

İş yerinde üretim baskısı olduğunu belirten Ramazan Demir, savcının sorusu üzerine “Şefi bağırır, çavuş bağırır. O niye olmadı, bu enden yapılmadı. Eve neden yemek yemediğimizi soran olmazdı. Yemek yemeye gidemediğimiz zamanlar oldu. Oturacak zamanımız olmuyordu" dedi.

PSİKOLOJİSİ BOZULDU

"Benim de iki çocuğum yetim kalabilirdi" diyerek Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı’ya şikayetçi olduğunu söyleyen Demir, olaydan sonra psikolojisinin ve sağlığının bozulduğunu ifade etti. Unutkanlık, ani öfkelenme, psikolojik depresyon gibi belirtilerin yer aldığı doktor raporunu da mahkemeye sunan Demir, sanık avukatlarının üst üste gelen benzer soruları üzerine, kendisini iyi hissetmediğini belirterek Mahkeme heyetinden 5 dakikalık dinlenme müddeti istedi.

“SİZE ANKARA’DAKİ GİBİ BOMBA…”

Sanık avukatlarının mağdur Demir’e yüklendiğini savunan müşteki avukatları da söz alarak faciadan kurtulan işçilerin burada o anı tekrar yaşadığını, psikolojilerinin göz önünde bulundurularak soru sormamalarına tepki gösterdi. Bu esnada salondaki bir maden şehidi ailesi de kucağına aldığı çocuğu göstererek, "28 günlük kaldı bu bebek" dedi. Bir madenci ise sanık avukatlarına "Size aynı Ankara'daki gibi, bomba atılıp...Başka çare yok" diye bağırdı.

Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı, Ramazan Demir’in dinlenmesinin ardından duruşmaya öğle arası verdi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler