YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maden işçisinin ailesinden Soma Holding'e dava
Maden işçisinin ailesinden Soma Holding'e dava
21 Mayıs 2014 19:06
Soma’da yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden işçilerden Mustafa Kocabaş’ın ailesi, Soma Holdin'e tazminat davası açtı.

Açılan davada, Soma Kömür İşletmelerinin; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda, Türkiye Kömür İşletmeleri’nde bulunan hak edişlerine, bankadaki mal varlığına, gayrimenkullerine ve menkullerine tedbir talebinde bulunuldu. Ailenin avukatı Hakan Kahraman mahkemenin kararını bekleyeceklerini ifade ederek, “Acil durumlarda mahkemenin bir gün içerisinde karar vermesi gerekiyor.

Davalı şirketin mal kaçırma eylemleri olabilir. Bu nedenle hemen karar vermesini bekliyoruz mahkemenin. Bu yaşanan büyük bir olay, geride kalanlara tazminat bağlanabilir. Dolayısıyla şirket mal kaçırabilir. 2 yıl sonra davalar bittiğinde tahsilat sıkıntısı olabilir. Bu nedenle mahkemelerin tedbiren bir an önce karar vermesi gerekir” dedi.

Ailelerin açacakları dava ile ilgili bilgiler veren Avukat Ünal Demirtaş da şunları söyledi: “Fail öngörebilen cezayı istememektedir. Fiili istemediği halde netice ortaya çıkmaktadır. Ancak tedbirleri, iş güvenliği önlemlerini almış olsaydı bu sonuç meydana gelmeyebilirdi. Bu durum karşısında da ceza bir bölü üçten yarıya kadar artırılmakta, bu da 22,5 yıla tekabül etmektedir. Bu tür toplu ölüm olaylarında cezaların artırılması ile işverenler açısından caydırıcı olacağını düşünüyoruz.

Yani iş güvenliği önlemlerini almalarını noktasında daha hassas davranabilirler. Bu davada her ölen kişi için ayrı ayrı ceza verilmiyor. Bir fiil cezalandırılmakta, sonuçta ölen kişilerin sayısına bakılmamaktadır. Dolayısıyla tek bir ceza yani 3 yıl alt sınır 15 yıl üst sınır olmak üzere yargılanacaklar.”

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler