YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maden işçileri büyük eylemde
Maden işçileri büyük eylemde
04 Kasım 2014 12:11
Ereğli ilçesinde özel bir firmaya ait kömür ocağında çalışan işçiler, maaşlarının eksik yatırıldığı gerekçesiyle madene inmeme eylemi gerçekleştirdi.

Kandilli beldesinde özel bir şirketin işlettiği maden ocağında çalışan 650 işçi, torba kanunun getirdiği iyileştirmelere rağmen işverenin maaşlarını eksik yatırdığını iddia ederek eylem yaptı.

Genel Maden İşçileri Sendikası Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, madene girmeyen işçilere hitaben yaptığı konuşmada, firmada yaklaşık 5 aydır çeşitli sıkıntılar yaşandığını savundu.

Torba kanunun madencilere önemli haklar kazandırmasına karşın işçilerin mağduriyetinin giderilmediğini ifade eden Mutlu, "İşverenler nereden ve hangi kaynaktan güç alarak işçileri sömürmeye devam ediyor  Yasaya hükümlerine rağmen asgari ücretin 2 katını vermemek gibi bir girişimde bulunabiliyorlar. İşveren 'ben 2 asgari ücreti ödemem, yasayı takmam' diyor. Geçen ay verdiği 2 asgari ücret tutarındaki parayı da bu ayki maaşlardan kesiyor" dedi.

Sorunların çözülmesi için madencilerin hayatının kaybetmesinin beklenmemesi gerektiğini vurgulayan Mutlu, torba kanunun sağladığı haklardan asla taviz vermeyeceklerini söyledi.

Madenciler olarak gerekirse sokaklara ineceklerini belirten Mutlu, "Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızdan rica ediyoruz; artık şu sömürüye son versinler. Maaş almayan bir madenci ne yapacak  Yasaları takmayan işverenden hesap sorulmasını istiyoruz" diye konuştu.

- "16 lira maaş aldım"

Maden işçisi Sertan Mert Gökyeşil de bu ay kendisine 16 lira maaş yattığını belirterek, "Çocuğum okula gidiyor, kredi borçlarımız var. 16 lira maaş mı olur  Hiç ücret ödenmeyen arkadaşlarımız da var" ifadesini kullandı.

Tahsin Elbir ise 10 yıldır madende çalıştığını, bu ay hesabına 296 lira yatırıldığını dile getirerek, madenlerin kamulaştırılmasını istediklerini kaydetti.

İşçilerin eylemi sürüyor.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler