YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lütfi Elvan'dan 'İzmir' müjdesi
Lütfi Elvan'dan 'İzmir' müjdesi
11 Mart 2014 19:35
Elvan, “Türkiye küresel pazarlara yakınlığı ile önemli avantajlara sahip. Ancak bu avantajlar AK Parti hükümetleri öncesinde yeterince değerlendirilememiştir” dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İzmir temasları kapsamında Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Demir Yolu Bağlantı Hattı’nın açılışını gerçekleştirdi. Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’ni demiryoluna bağlayacak olan Manisa/Turgutlu-İzmir/Kemalpaşa bağlantı hattı açılışı AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım tarafından yapıldı.

Törene Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Metin Tahan, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İbrahim Polat Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Polat, Ege Seramik ve Ege Vitrifiye Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bülent Zıhnalı, Ege Seramik Genel Müdürü Göksen Yedigüller, Ege Vitrifiye Genel Müdürü Merter Savaş, Ege Seramik yetkili satıcıları ve birçok davetli katıldı.

Beş bin kişilik istihdam

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Türkiye’nin sayılı organize sanayi bölgelerinden biri olan Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 500 civarında bulunan firmaların yüklerinin sınırları aşarak taşımacılığı yapılacağını söyledi. Yıldırım, şöyle konuştu: “Bu demir yolu ile Anadolu’yu limanlara yurt dışına taşıyacak çok önemli bir demiryolu hattıdır. Turgutlu’ya kadar 27 km ve yol üzerinde birçok köprü var tüneller, viyadükler alt geçitler var. Tamamen sanat yapıları ile donatılmış önemli bir proje. Temelini attığımızda İbrahim Polat da vardı. Firma sahipleri başkanı bizimle beraberdi. Proje olacak mı olmayacak mı diye düşünürken mutlu sona geldik. Treni birazdan kaldırıp Ankara’ya uğurlayacağız."

Kemalpaşa’nın önemli bir ilçe olduğunu anlatan Yıldırım, şunları söyledi: "Sanayiciliğin, meyveciliğin ve hayvancılığın geliştiği bir ilçemiz. İzmir’in giriş kapısı. Ankara’dan, İstanbul’dan Aydın’dan gelen bütün trafiğin dağıtıldığı yer. İnşaatı devam eden lojistik merkez de 2 milyon metrekarelik alana kuruluyor. Bu tren oraya da uğrayacak orası bittikten sonra 5 bin İzmirliye yeni iş sahası sağlayacağız. 35 İzmir, 35 proje ile İzmir’imiz kalkınıyor gelişiyor. İzmir’in diğer illerle dünya ile bağlantısı da gittikçe kuvvetleniyor. 30 Mart seçimlerinden sonra inşallah İzmir’de de özlenen hizmetleri birer birer yerine getireceğiz. İzmirliler destek verdiğinde güven duyduğunda Akdeniz’in parlayan yıldızı marka şehir olması için 1414 proje ile Türkiye’nin en gelişmiş kültür sanat ve turizm şehri yapmayı hedefledik.”

“Sanayi üçe katlanacak”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, Türkiye’nin küresel pazarlara yakınlığı açısından önemli avantajlara sahip olduğunu ancak bu avantajların AK Parti hükümetleri öncesinde yeterince değerlendirilemediğini söyledi.

Türkiye’nin en büyük lojistik merkezinin İzmir’de kurulacağını hatırlatan Elvan; sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye küresel pazarlara yakınlığı ile önemli avantajlara sahip. Ancak bu avantajlar AK Parti hükümetleri öncesinde yeterince değerlendirilememiştir. Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde lojistik merkezler sanayinin olmazsa olmaz parçalarındandır. Sanayi bölgesinde lojistik merkezleri yoksa sanayinin güçlenmesi oldukça güçtür. Birincisi lojistik merkeziniz. İkincisi denize bağlantınız. Üçüncüsü de bu bağlantı demiryolu ile olacak. Kemalpaşa inşallah kısa süre sonra bunlara sahip olacaktır. 3 milyon metrekarelik alanı kapsayacak olan Türkiye’nin en büyük lojistik merkezi kuruluyor. 600 bin metrekarelik depolama alanı olacak. Bu merkez özellikle depoloma, pazarlama, paketleme aklınıza ne gelirse her şeyi içeren bir komple bir yapı olacaktır. Bankası, PTT’si gerekirse oteli olacak. Bu merkez sanayicileri hizmet edecek. Bu demiryolu bağlantısı ile lojistik merkez ile sanayi bölgesi en az üçe katlanacaktır birkaç yıl içerisinde.”

İzmir için projeler bu yıl başlıyor

Bakan Elvan, ayrıca İzmir’de yapılması beklenen ve çalışmaları tamamlanan projeler hakkında şu bilgileri verdi: “Menemen Aliağa demiryolu hattı üzerinden Nemrut Körfezi üzerinden bir demiryolu hattı sağlayacağız 50 milyon TL bir değeri var. Bu projeye bu yıl başlıyoruz. Bir başka projemiz yüksek hızlı trenin geçeceği Halkapınar otogar arası metro yapımı ile ilgili çalışma tamamlandı. 280 milyon TL tutarındaki bu projenin de yapımına inşallah başlayacağız.”

Bağlantı hattının hizmete girmesiyle ilgili görüşlerini aktaran Ege Seramik Genel Müdürü Göksen Yedigüller de şunları söyledi: “Hattın tamamlanmasıyla Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde üretilen ürünlerin Türkiye’nin dört bir yanına kolay ve hızlı şekilde sevk edilme imkanı oluştuğunu söyledi. İbrahim Polat Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Polat da projenin takipçisi olduğu için Yıldırım’a teşekkür etti." İlk etapta 305 bin ton yük taşınması yapılacağını belirten Polat; “Bin 230 ton daha hammadde taşıması yapılacak. Burada yani milyonlarca ton demir yolu ile hammadde pazarlara ulaştırılacaktır. Bu sayede yollardaki büyük kamyonet trafiğini de azaltmaya neden olacaktır” dedi.

İlk sefer Ankara'ya

İbrahim Polat Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Polat, Ege Seramik tarafından özel tasarlanmış seramikleri Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan’a ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’a takdim etti. Açılış töreni sonrası hizmete giren demiryolu hattında ilk yükleme Ege Seramik A.Ş tarafından gerçekleştirildi. Seramik yüklü tren hattaki ilk seferini Ankara’ya yapmak üzere hareket etti. Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesindeki birçok üretici firma gibi Ege Seramik ve Ege Vitrifiye de tamamlanan hattın hizmete açılmasıyla Türkiye’deki bayilerine ve müşterilerine demiryolu ile daha hızlı şekilde ulaşacak.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler