YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
LPG yüklü tanker devrildi: 66 yaralı
Diyarbakır-Bingöl karayolunda devrilen LPG yüklü tankerin patlaması sonucu olay yerinden geçen 2 yolcu otobüsü ile bazı araçlarda yaralanan 66 kişi, Diyarbakır, Batman, Bingöl ve Şanlıurfa'daki hastanelere kaldırıldı.
LPG yüklü tanker devrildi: 66 yaralı
22 Temmuz 2014 / 08:35 Güncelleme: 22 Temmuz 2014 / 09:23

Edinilen bilgiye göre, henüz plakası belirlenemeyen LPG yüklü tankerin Diyarbakır-Bingöl karayolunun 90'ncı kilometresinde devrilip, ardından patlaması sonucu yoldan geçen iki yolcu otobüsü ile bazı araçlarda yaralanan 66 kişi askeri helikopterler ve ambulanslarla Diyarbakır ve Bingöl'deki hastanelere getirildi.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde ilk müdahaleleri yapılan ve vücutlarında yanıtlar olduğu gözlenen yaralılardan bir kısmı Batman ve Şanlıurfa'ya sevk edildi.

Kriz masası oluşturuldu

Lice ilçesinde yaşanan olay nedeniyle Diyarbakır Valiliği'nde Vali Mustafa Cahit Kıraç başkanlığında kriz masası oluşturuldu.

Valilik, Sağlık Bakanlığı'ndan olası gelişmelere karşın ambulans uçak talebinde bulundu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak da hastaneye gelerek, yaralıları ziyaret etti.

Yanan araçları soğutma çalışmaları başladı

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde devrilen LPG yüklü tankerin patlaması sonucu meydana gelen olayda yanan araçları soğutma çalışmaları başladı.

Diyarbakır-Bingöl karayolunun 90'ncı kilometresinde LPG yüklü tankerin devrilmesi sonucu meydana gelen patlama esnasında alev alan yoldan geçen 2 yolcu otobüsü ve bazı araçlar, olay yerine gelen itfaiye ekiplerince söndürüldükten sonra soğutma işlemi başlatıldı.

Olay nedeniyle Diyarbakır-Bingöl karayolu trafiğe kapandı.

Görgü tanıkları yaşananları anlattılar

Kullanılmaz hale gelen yolcu otobüsünden yara almadan kurtulan Müslüm Görmüş, AA muhabirine, olay yerine yaklaşık 300 metre mesafede bulunan otobüste seyahat ettiğini söyledi.

Otobüs şoförünün hızı sayesinde hayatta kaldıklarını dile getiren Görmüş, patlamadan önce bulundukları otobüsün içinde yoğun gaz kokusu aldıklarını belirtti.

Aracı durduran şoförün kapıları açarak yolcuları tahliye etmeye başladığını kaydeden Görmüş, şunları söyledi:

''Önümüzde seyreden başka bir yolcu otobüsü vardı. İçeride yoğun bir gaz kokusu oluştu. Aracı durduran şoför kapıları açarak yolcuları tahliye etti. Otobüsten inerek korku içinde geriye doğru koşmaya başladığımız sırada şiddetli bir patlama sesi duyduk. Hemen ardından üzerimizden bir alev topu geçti. Kendimi yere atarak bekledim. Yanımdan kaçarak uzaklaşan insanların elbiselerinin yandığını gördüm. Bizim önümüzdeki otobüste bulunan yolcuların kıyafetleri neredeyse tamamen yanmıştı.''

Görgü tanığı Haluk Doster da patlamayı, olayın yaşandığı bölgeden 15 kilometre uzaklıktaki vatandaşların deprem etkisi şeklinde hissettiğini söyledi.

Gökyüzünde büyük bir kıvılcımın olduğunu gördükten sonra aracıyla olay bölgesine gittiğini anlatan Doster, şöyle dedi:

"Köylülerden önce olay yerine ilk ben yetiştim. 4 aracın yandığını gördüm. Yaralıların hepsi yandıkları için çıplak haldeydi. Bazı yaralılar olası bir patlamanın endişesiyle çıplak halde dağa kaçıyorlardı. Her yerden telefon sesleri geliyordu. Korkunç bir durum söz konusuydu. Olay yeri adete cehennem gibiydi."

Tanker şoförünün sızıntıyı farkedince karşı yönden gelen araçları uyardığını belirten Doster, otobüsteki yolcuların araçtan inmeye başladığı sırada patlamanın yaşandığını söyledi.

Doster, olay yerinden 3 yaralıyı kamyonetle Lice Devlet Hastanesine götürdüklerini kaydetti.

Kışanak ve Anlı yaralıları ziyaret etti

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Eş Başkan Fırat Anlı da Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine getirilen yaralıları ziyaret ederek, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Kışanak, yaptığı açıklamada, yaşanan olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Umarım can kaybı yaşanmadan bu kazayı, faciayı atlatabiliriz. Acilen yapılması gerekenler hızlı bir şekilde özellikle yanık ünitesi olan çevre illerdeki hastanelerde yer açılması ve çok hızlı bir şekilde uygun koşullarda sevklerin gerçekleşmesidir" dedi.

Anlı da 20'yi aşkın yaralının durumunun ağır olduğunu belirterek, bunların Adana'ya sevk edilmesi gerektiğini vurguladı.

Soğutma çalışmaları tamamlandı

Lice ilçesinde LPG yüklü tankerin devrilmesi sonucu meydana gelen patlama esnasında alev alan yoldan geçen 2 yolcu otobüsü ve bazı araçların soğutma işlemi tamamlandı.

Kapanan Diyarbakır-Bingöl karayolunda trafik, soğutma işleminin ardından kontrollü sağlanmaya başlandı.

Yaralıların tedavisi sürüyor

Bu arada olayda yaralanan ve aralarında hayati tehlikesi olanlarında bulunduğu 66 yaralının tedavisi Diyarbakır başta olmak üzere Bingöl, Batman ve Şanlıurfa'da sürüyor.

KAZADAN İLK GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

AYRINTILAR GELECEK...

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler