YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Linyit yatağı zeytin yatağına dönüştü
Linyit yatağı zeytin yatağına dönüştü
08 Aralık 2014 00:12
Aydın'da 8 yıl öncesine kadar kullanılmayan bir linyit madeni, hazırlanan projeyle 274 dönümlük alanda 13 bin ağaçtan naturel zeytinyağı üreten bir tesis haline geldi.

Efeler ilçesine bağlı Kuloğulları Mahallesindeki tesiste 274 dönüm araziye dikilen 13 bin zeytin ağacından toplanan zeytinler, yine aynı bölgedeki soğuk sıkım fabrikasında işlenerek naturel sızma zeytinyağı haline getiriliyor.

Tesis sorumlusu ve Efeler ilçesine bağlı Kuloğulları Mahallesi Muhtarı Dursun Ertürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada söz konusu alanın 1986-1994 yılları arasında açık kömür işletmesi olarak kullanıldığını belirtti. Ertürk, 1994 yılında üretimin bitmesinin ardından kömür işletmesinin 12-13 yıl atıl durumda kaldığını ifade ederek Ankaralı bir firma tarafından hazırlanan proje üzerine Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinin bölgeye gelerek alanda inceleme yaptığını ve burada örnek bir zeytin yetiştiriciliği tesisi kurulmasına karar verdiklerini dile getirdi.

"Linyit madeni alanının zeytin yatağına" dönüştüğünü söyleyen Ertürk, şunları kaydetti: "Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde görevli Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, köyümüze gelerek bazı incelemelerde bulundu. O aşamada hangi zeytin ağacının en verimli şekilde yetişebileceği konusunda bizlerle fikir alış verişinde bulundular. İstişareler sonucunda Aydın'da verimli olan yağlı "memecik" cinsinin ekimi konusunda karar alındı. 2007 yılında başlayan çalışmalarımız neticesinde Türkiye'de en iyi zeytin ve zeytin yağının da burada elde ettiğimize inanıyorum. 12 yıl atıl durumda kalan tesis, bugün kimsenin hayal edemeyeceği bir zeytin cennetine dönüştü."

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler