YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Limon fiyatları çiftçinin yüzünü güldürüyor
Limon fiyatları çiftçinin yüzünü güldürüyor
07 Aralık 2015 14:31
Eylül ortasında dalında 80 kuruş ile 1 lira aralığında alıcı bulan limon, Aralık ayında hasat sürerken 1 lira 70 kuruşu gördü. Çiftçinin yüzü Rusya'nın 'Limon ithalatını durdurmayacağız' açıklamasıyla güldü.

Türk-Rus krizi sonrası fiyatlardaki kısa süreli durağanlık, Rusya'nın limon ithalatını durdurmama kararıyla birlikte sona erdi. Talep patlaması yapan limonun Rusya dışındaki ülkelere de ihracatı son hızla sürüyor. Yılda 500 bin tonla Türkiye limon üretimin yüzde 65'inin gerçekleştirildiği Mersin'in Erdemli ilçesinde geçen yıl çiçeklenme döneminde yaşanan soğuk hava dolayısıyla bu yıl rekolte en az yüzde 30 daha düşük. Düşük rekolte ise çiftçiler açısından fiyatlara olumlu yansıyor. Geçen hafta 1 lira 40 kuruş seviyesindeki limonun dalında fiyatı 1 lira 70 kuruşu gördü.

"ÇİFTÇİNİN DE İHRACATÇININ DA YÜZÜ GÜLÜYOR"
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan ihracatçı Yılmaz Ateş, "Bu yıl limon rekoltesinin en az yüzde 30 düşük olmasından dolayı limon fiyatları çiftçinin yüzünü güldürüyor. Geçen hafta Rusya krizi dolayısıyla bir durgunluk oldu. İhracatçılar açısından bir belirsizlik hakimdi. Rusya'nın 'limon ithalatını durdurmayacağız' açıklamasının ardından limon aynı seviyesine geldi, hatta talep fazlalığı sebebiyle hareketlendi. Yatakçılar ve stokçular da alıma biraz fazla yükleniyor. Limonda hem çiftçinin hem de ihracatçının yüzü gülüyor" dedi.

"NAZAR DEĞMEZ İNŞALLAH"

Rusya dışında da ihracatın sürdüğünü ifade eden Ateş, "Rusya dışında Romanya, Bulgaristan, Arabistan, Ukrayna, ayrıca Dubai'ye hızlı bir şekilde gidiyor. Yılbaşı da yaklaştığı için limonun en hızlı gittiği zaman şu an. Bilindiği gibi geçen yılki soğuk hava dolayısıyla rekolte yüzde 30 düşük. Bu fiyata eksi bir durum yapmayacak, fiyatı etkilemeyecek. Limona da nazar değmez inşallah, böyle devam eder" diye konuştu.
Çiftçi Zekeriya Gürkan da fiyatlardan memnun olduklarını belirterek, "Geçen yılki soğuk havdan dolayı verim düşüktü. Bu yıl fiyattan dolayı yüzümüz güldü. Limonun gidişatı iyi" dedi.

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler