YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kütahya'da şap alarmı
Kütahya'da şap alarmı
18 Ocak 2011 18:29
Kütahya'nın Simav ilçesinde bazı hayvanlarda şap hastalığı tespit edilmesinin ardından, il genelindeki tüm hayvan pazarları geçici olarak kapatıldı.

Kütahya'nın Simav ilçesinde iki beldedeki bazı ahırlarda bulunan büyükbaş hayvanlarda şap hastalığı tespit edilmesinin ardından hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla il genelindeki tüm hayvan pazarları geçici olarak kapatıldı.

Alınan bilgiye göre, Simav İlçe Tarım Müdürlüğü görevlilerinin, Akdağ ve Yeşildere beldelerindeki üç ahırda büyükbaş hayvanlarda şap hastalığı tespit etmesinden sonra karantinaya alınan ilçeye hayvan giriş çıkışları yasaklanmış, dezenfeksiyon ve aşılama çalışmalarına başlanmıştı.

Hastalığın il merkezi ve diğer ilçelere yayılmasını engellemek amacıyla karantina önlemlerini genişleten İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu, hastalık riski ortadan kalkıncaya kadar il genelindeki tüm hayvan pazarlarının kapatılmasına karar verdi.

İl merkezi ve ilçelerde belediye hoparlörleri aracılığıyla duyuru yapılarak, karantina önlemleri hakkında vatandaşlar bilgilendirildi.

Kütahya'nın bazı ilçeleri ve bazı komşu illerde şap hastalığı mihraklarının ortaya çıkmaya başladığı belirtilen duyuruda, ''Ayrıca ülkemizde uzun yıllar görülmeyen şap hastalığı Asia 1 tipi virüsün ülkemiz sınırlarında görülme riskinin artması ve söz konusu virüs tipinin ilimizde yayılması halinde çok ciddi ekonomik kayıplara yol açabileceği dikkate alınarak, tedbir olarak Kütahya İli Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu tarafından ikinci bir duyuruya kadar ilimizdeki tüm hayvan pazarları kapatılmıştır'' denildi. AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler