YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurbanlık alırken bunlara dikkat!
Kurbanlık alırken bunlara dikkat!
13 Eylül 2014 15:00
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet C. Sulaoğu, kurbanlık alırken dikkat edilmesi gerekenler ve kurbanlık hayvanların satın alınacağı yerler hakkında açıklamalarda bulundu.

Sulaoğlu yaptığı açıklamada, " İlimizden Kurban Bayramı münasebetiyle İstanbul'un Anadolu yakası ve Trakya'ya hayvan sevki sadece bakanlığımızca belirlenen şartların yerine getirilmesi halinde yapılabilecektir. Bu şartları taşımayan hayvanların Avrupa yakasına sevki yapılmayacaktır.

İstanbul'un Anadolu ve Avrupa yakası ile Trakya'ya kurbanlık hayvan sevklerine 19 Eylül 2014 tarihinden itibaren başlanacak olup, bu tarihten önce hayvan sevk işlemleri gerçekleştirilmeyecektir. 4 Ekim 2014 tarihinde idrak edilecek olan Kurban Bayramı'nda kurban kesmek isteyen vatandaşlarımızın kurbanlarını dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak kesmeleri büyük önem arz etmektedir" dedi.

Sulaoğlu, kurbanlık hayvanların satın alınacağı yerler hakkında ise şunları söyledi: "Kurbanlık hayvanlar, hayvan pazarları, hayvan borsaları veya Kurban Hizmetleri Komisyonu'nca belirlenen kurbanlık satış yerlerinden veya doğrudan hayvancılık işletmesinden alınmalıdır. Buraların dışındaki yerlerden kurban alınmamalıdır.”

Sulaoğu  kurbanlık hayvan alırken dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıraladı:

Hayvanların sağlıklı olması

Besili olması

İl dışından gelen hayvanların veteriner sağlık raporunun bulunması

Hayvanların kulaklarının küpeli olması

Büyükbaş hayvanların yanlarında pasaportlarının bulunması

Küçükbaş hayvanların yanında nakil belgelerinin olması gerekmektedir.

 

İHA

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler