YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurbağlıdere ile ilgili rapor açıklandı
Kurbağlıdere ile ilgili rapor açıklandı
21 Kasım 2015 09:00
Kurbağlıdere'de çıkarılan balçığın incelendiği ve tehlikesiz olduğu belirtildi

Kadıköylülerin yıllardır dinmeyen baş ağrısı olan Kurbağalıdere’den çıkarılan balçığın Kartal Kumcular Limanı’na döküldüğü haberinin yayımlanmasının ardından Kartal Belediyesi Çevre Müdürlüğü ekiplerinin aldığı balçık örneğiyle ilgili TÜBİTAK raporu çıktı.

İÇME SUYU KALİTESİNDE

Raporda dereden çıkarılan ve yaz aylarında bölgede oturanları canından bezdiren balçığın “tehlikeli atık olmadığı” sonucuna varıldığı yazıldı. Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Su ve Atıksu Komisyonu Başkanı Selahattin Beyaz, raporun bilimsellikten uzak ve çelişkili olduğunu ifade ederek, “Yani, TÜBİTAK’ın yaptığı analizdeki çamur numunesi içme suyu kalitesinde oksijene sahip” dedi.

Dökümden haberi olmayan Kartal Belediyesi,  Kartal’daki Kumcular Limanı’na zabıta ekiplerini yollayarak, dökümü durdurmuş, belediyenin çevre ekipleri ise limana dökülen Kurbağalıdere çamurundan numune almış, alınan örneği incelenmek üzere Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’na (TÜBİTAK) yollamıştı.

ANALİZLERİN SONUÇLARI GELDİ

TÜBİTAK’ın Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü’nde “Atık Yönetimi Yönetmeliği” çerçevesinde “tehlikeli atık olup olmadığı” yönünde incelediği atık çamurun analiz sonuçları geldi. Raporda, çamur örneğinin “tehlikesiz atık olduğu” sonucuna varıldığı belirtildi.

Analiz raporunda, atık çamur örneğinin; “Nötral, yüksek inorganik ve kısmi organik içeriğe sahip olduğu”, “örneğin sulu çözeltisinin çözünmüş oksijen miktarının 9,17 mg/lt olduğu ve bu değerin sucul ortama karışması halinde risk teşkil etmediği”, “İnorganik içerik bakımından Atık Yönetimi Yönetmeliği’ne göre tehlikesiz olduğu”, “Balık biyodeney sonuçlarına göre ZSF=1 elde edilmiş olup, örneğin sucul canlılar için AKUT açıdan tehlikesiz olduğu”, “Örneğin içinde risk içerebilecek seviyede ağır metale rastlanmadığı” sonucuna varıldığı belirtildi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler