YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Küçük kızın bağırsaklarından 52 parazit çıkarıldı
Küçük kızın bağırsaklarından 52 parazit çıkarıldı
20 Ocak 2016 17:19
Tatvan Devlet Hastanesi'ne karın ağrısı şikayetiyle başvuran 5 yaşındaki kız çocuğunun bağırsaklarındaki "askaris" olarak adlandırılan 52 bağırsak solucanı yapılan ameliyatla çıkarıldı.

Tatvan Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Yaşar Akay, yaptığı açıklamada, Güroymak ilçesinden Tatvan'a getirilen 5 yaşındaki G.A'nın bağırsaklarından, ameliyatla 52 bağırsak solucanı çıkarıldığını söyledi.

Çocuğun sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Akay, "Hasta bize geldiğinde sağlık durumu kötüydü ve bağırsak tıkanıklığı vardı. Yapılan ameliyatla bağırsaklarındaki solucanlar alındı ve şu an hastanın sağlık durumu iyi" dedi.

Çocuk cerrahisi uzmanı Ahmet Topaloğlu ise şiddetli karın ağrısı şikayetiyle gelen hastanın bağırsaklarının parazitlerle dolu olduğunu ve yapılan ameliyatla 52 bağırsak solucanı çıkarıldığını bildirdi.Alınan solucanların 10 ile 27 santimetre uzunluğunda olduğunu belirten Topaloğlu, şunları kaydetti:

"Hasta bize şiddetli karın ağrısıyla geldi. Bağırsak düğümlenmesi şüphesiyle bize sevk edilen hastayı değerlendirdik ve bağırsak tıkanıklığı olduğunu belirledik. 

Gerekli cerrahi müdahaleyi yaptık ve bağırsaklarının solucanlarla dolu olduğunu gördük. Bu solucanlar parazittir ve çocuğun yediklerinden, içtiklerinden besleniyor. Ameliyatla çocuğun bağırsaklarındaki bütün solucanları aldık. Boyutları 10 ile 27 santimetre arasında değişen 52 solucan vardı. 

Hastamızın sağlık durumu şu an iyi ve beslenmeye başladı. İnşallah birkaç gün sonra taburcu olacak."Anne E.A. ise kızını şiddetli karın ağrısından dolayı Güroymak Devlet Hastanesi'ne götürdüklerini, oradan Bitlis'e ve ardından Tatvan'a sevk olduğunu söyledi.

Yapılan ameliyatın ardından kızının sağlığına kavuştuğunu belirten E.A, ameliyatı gerçekleştiren doktorlara teşekkür etti.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler