YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Köylünün ağa isyanı
Köylünün ağa isyanı
11 Aralık 2009 17:35
Köy ağası, topraklarını jandarma eşliğinde sürdü

Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Sinan köyünde köylülerin, ağaya yönelik tepkileri devam ediyor. ''Köy sahipleri''nin tarla sürmeye gönderdiği traktörlere köylüler taşla saldırınca gerginlik yaşandı.

Köy ağasının gönderdiği traktörler uzun süre bekledikten sonra, jandarma kontrolünde toprakları sürdü. Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Sinan köyünde yıllardır ağa ile köylüler arasında yaşanan arazi gerginliği devam ediyor. Jandarma eşliğinde arazileri sürmeye başlayan traktörler, köylülerin ayaklanmasına neden oldu. Ellerinde taş ve sopa ile traktörlere saldırmak isteyen köylülere jandarma engel oldu. Yüzlerce jandarma arazide önlem alarak köylülerin traktörlere yaklaşmasına izin vermedi.

Araziye girmek isteyen köylüler ise jandarma tarafından gözaltına alındı. Ağanın oyununa geldiklerini iddia eden köylüler 110 bin dönüm araziyi ağaya kaptırmamak için gereken her şeyi yapacaklarını ve direnmeye devam edeceklerini ifade ettiler.

2003 yılından bu yana arazileri için mücadele ettiklerini belirten köylüler, kısa bir süre önce toprakları sürmek için ağanın gönderdiği traktörleri taş yağmuruna tutmuş arazilerin sürülmesine izin vermemişti.

Atatürk 'ün Hayali
 // Göktürkefe
Atatürk'ün En Büyük Hayali Köylülerin Kendi Topraklarını ekmeleri biçmeleri idi. Ama malesef Atatürk vefat ettikten sonra Menderes (O da bir Toprak Ağasıdır.) Hükümeti Tamammen Toprak ağalarından kuruldu. ve tüm devlet kademeleri ve kanunları Ağayı korur köylüyü ezer hale getirildi. Şu an ki hükümetten bu konuda hiç bir şey beklemeyin. Bunlar Menderes mantalitesinin bir uzantısıdır. Gün ola harman ola......
12 Aralık 2009 14:38
kurt sorunu budur
 // miktat akyildiz
iste gercek kurt sorunu budur dogudaki vatandaslarin ne topragi var nede mali kendisi bile aganin ne zaman bir sey istese at imza ver topragi ne okuma biliyor nede yazma sim di yeni yeni okuyup yazan istanbul a gelen disarida ne olup bittigini goren insan oldugunu vark ediyor ama is isten geciyor cun ku aga topraga elkoymus tapusunu almis koylude birsey yapamiyor hatta bunu da jandarmadan yardim alarak koyluyu eziyor bu konu turkiyede ana baslik olacak konudur herseyi anlatiyor saygilarimla...
12 Aralık 2009 13:42
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler