YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Köylülerden ilginç protesto
Köylülerden ilginç protesto
05 Nisan 2013 10:19
Bitlis’in Mutki ilçesine bağlı köylerdeki vatandaşlar, yaklaşık 15 köyün ulaşımını sağlayan ve geçen çetin kış şartlarının ardından onarılmayan yola tepki amaçlı patates ve mısır ektiler.

 

Mutki merkeze bağlı 15 köyde yaşayan vatandaşlar, beraberlerindeki köy muhtarlarıyla yola gerekli yatırımın yapılmamasına tepki gösterdiler.

Yolun tehlike arz ettiğini ifade eden Yanıkçakır Köyü Muhtarı Nafiz Yıldırak, kullanamadıkları yola mısır ve patates ekmeye karar verdiklerini söyledi. Araçların yollarda çoğu kez mahsur kaldığını ve bu yüzdende sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Muhtar Yıldırak, mahsur kalan araçları ise ancak traktörler yardımıyla kurtarabildiklerini belirtti.

Köylere ulaşımın sağlandığı yaklaşık 40 kilometrelik grup köy yolunun toprak olan büyük bölümünün özellikle yağmurlu günlerde adeta çamur deryasına döndüğünü anlatan Yıldırak, “Bozuk yolda yağmurla birlikte toprak zeminin yumuşamasıyla zaman zaman köy minibüsleri çamura saplanıp kalıyor.

Araçlar saplandığı yerden vatandaşların uzun uğraşları sonucu kurtarılıyor. Yetkililerden bir an önce çözüm bulmalarını istiyoruz. İş, aş değil, yolumuzun yapılmasını istiyoruz. Bu yoldan birçok köyün ulaşımı sağlanıyor. Ancak yolun hali adeta bir patates tarlası gibi. Yetkililerin gelip burada halimizi görmelerini istiyoruz. Adeta çamur deryasını andıran ve ulaşımın güçlükle sağlanabildiği yolun bir an önce asfaltlanmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Bir hastaları olduğu zaman 'yolda kalırız' endişesi ile hastaneye gitmeye korktuklarını iddia eden Mehmet Bozkurt ise, yolun bozuk olmasından dolayı arabalarının da sürekli arıza yaptığını dile getirdi.

Köylülerden Yakup Kara da, yolun bozuk olmasından dolayı çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını anlattı. Alın teri ile aldıkları araçların kısa zamanda hurdaya döndüğünü belirten Kara, binlerce insanın faydalandığı grup yolunun bir an önce yapılmasını istediklerini ifade ettiler.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler