YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Köylüler uzun kış gecelerinde Kur'an-ı Kerim öğreniyor
Köylüler uzun kış gecelerinde Kur'an-ı Kerim öğreniyor
13 Ocak 2016 10:58
Çanakkale'nin Lapseki ilçesine bağlı Karamusalar köyündeki camide yatsı namazının ardından düzenlenen Kur'an-ı Kerim kursu, "7'den 70"e ilgi görüyor.

Çanakkale'nin Lapseki ilçesine bağlı Karamusalar köyündeki camide yatsı namazının ardından düzenlenen Kur'an-ı Kerim kursu, "7'den 70"e ilgi görüyor. Köy camisinin imamı Abdullah Özkılınç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun kış gecelerini değerlendirmek amacıyla yaklaşık bir ay önce başlattıkları Kur'an-ı Kerim öğrenme derslerine köylülerin ilgi gösterdiğini söyledi.

Kahvehane köşelerinde zaman geçirmek yerine yatsı namazı sonrasında köy camisinde Kur'an-ı Kerim okumasını öğretip, bazı dini bilgiler anlattıklarını dile getiren Özkılınç, "Geceler uzun. Yatsı namazından çıkıyoruz, ben de köy halkıyla kahvehaneye gidiyorum ve geceyi burada oturmakla geçiriyoruz. Vatandaşlarımızın birkaçına 'İsterseniz yatsı namazı sonrasında camide Kur'an-ı Kerim ve dini bilgi anlatabilirim' dedim. Bunun üzerine 3 hafta önce eğitimlere başladık" dedi.

İki kişiyle başladıkları eğitimlere katılanların sayısının her geçen gün artığını, şuanda 10 kişiye ulaştıklarını aktaran Özkılınç, "Sayımızın daha da artacağını düşünüyorum. Bence bu eğitimlerin en sevindirici yönü 7'den 70'e katılım olması" diye konuştu.

Özkılınç, oğlu ile Kur'an-ı Kerim öğrenmeye gelen babaların olduğunu, yan yana okumayı öğrenmeye çalıştığını, bunun da kendisini son derece mutlu ettiğini dile getirdi.

Kursa katılanlar memnun

Kursa katılan Revan Çabuk (40), Kur'an-ı Kerim okumasını bilmemesinden dolayı kendisinde büyük eksiklik hissettiğini, bunun için kursa katıldığını, yeni okula başlamış çocukları gibi sevinçli olduğunu söyledi.Seyfettin Akıncı da kursa 15 yaşındaki oğlu Halil ile geldiğine işaret ederek, "Oğlum daha önce Kur'an-ı Kerim okumasını biliyordu fakat unutmuş.

Şimdi onunla Kur'an öğreniyoruz çok mutluyuz" ifadelerini kullandı.Mehmet Ayvazoğlu (86) ise Kur'an'ı daha güzel okumak, eksikliklerini gidermek istediği için kursa katıldığını kaydetti.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler