YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Köylüler tren yolunu kapattı
Köylüler tren yolunu kapattı
29 Mart 2013 07:23
İzmir’de Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen Aliağa-Menderes Projesi kapsamında güzergah üzerinde bulunan hemzemin geçitlerin kapatılması kararına köylülerden tepki geldi.

Menderes İlçesi’nde tarlalarına giden hemzemin geçidin kapatılması durumunda mağdur olacaklarını söyleyen köylüler tren yolunu keserek duruma tepki gösterdiler. 

Bu sabaha karşı Menderes İlçesi Ulus Mahallesi 136 sokak üzerinde bulunan hemzemin geçidin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan kararla kapatılacağını öğrenen Koyundere Beldesi sakinleri demir yolunu trafiğe kapatarak eylem yaptılar.

Vatandaşlar hemzemin geçidin kapatılması durumunda tarlalarına gidebilmek için hayvanlarıyla ve yola çıkma ruhsatı olmayan traktörleriyle birlikte ana yol üzerinden yaklaşık 20 km fazla yol gideceklerini, bu nedenle de mağdur olduklarını söylediler. Ana yola çıkmaları durumunda beldede trafik kazalarından dolayı birçok insanın hayatını kaybedeceğini ifade eden belde sakinleri İZBAN demiryolu hattını rayların yanına ateş yakarak ve demir yolunun önünü keserek eylem gerçekleştirdi.

Eylemde bazı vatandaşların tren geldiği esnada demir yolu hattına yatması bir anlık tehlike oluşturdu. Eylemde 2004-2009 yılları arasında Koyundere Belediyesi’nde belediye başkanlığı yaptığı ve halen İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği yapmakta olan İrfan Aras(63)’ın da hazır bulunduğu görüldü.

Aras, daha sonra basın mensuplarına eylem hakkında açıklamalarda bulundu. İrfan Aras, TCDD Genel Müdürlüğü ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa olarak yürüttüğü Aliağa- Menderes Banliyo Sisteminin Geliştirilmesi kapsamında kendi oturdukları semtin yok sayıldığını ve kapatılmak istenen hemzemin geçidin yüzünden hem maddi kayıpların hem de hayvanlarıyla birlikte tarlalarına gitmek amacıyla ana yola çıkmak zorunda kalan insanların hayatını kaybedeceğini iddia ederek Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun bu duruma bir çözüm bulması gerektiğini söyledi.

Olay yerinde bulunan Atilla Kanat adlı bir vatandaş ise konu ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacağını belirtti. Eylemin yaklaşık 1 saat sürmesi üzerine olay yerine gelen polis ekipleri, yetkililerle görüşerek belde sakinlerinin durumunu üst makamlara ileteceklerini söyleyince köy halkı olaysız bir şekilde dağılarak eyleme son verdi.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler