YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Köylüler sabah öyle bir şey gördü ki...
Köylüler sabah öyle bir şey gördü ki...
22 Kasım 2014 13:41
Edirne’nin Süloğlu ilçesine bağlı Sülecik köyünde bir çiftlikte telef olan hayvanlar halkı tedirgin ediyor.

Edirne’nin Süloğlu ilçesine bağlı köyde faaliyet gösteren bir çiftlikte henüz belirlenemeyen bir nedenle telef olan ve leşleri ortada bırakılan küçükbaş hayvanlar köy halkını tedirgin etti.

100 hayvan telef oldu

Yaklaşık 100 kadar küçükbaş hayvanın telef olduğu belirtilirken, köy halkı muhtar aracılığıyla İlçe Tarım Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili kurumlara dilekçe yazarak durumu bildirdi. Ayrıca Edirne'ye içme suyu temin eden Süloğlu Barajı yakınlarına da telef olan hayvanların atıldığı iddia edildi.

Konunun araştırılmasını isteyen köy halkı, kendi hayvanlarının meralara atılan ölü hayvanları yediğini, herhangi bir hastalık bulaşmasından korktuklarını kaydetti. Köyde yaşayan vatandaşlar, yaşanan olayın görüntülerini cep telefonlarına kaydetti.

Sülecik köyünde hayvancılık yapan Bülent Erkal Çakır, yaklaşık 3 yıl önce çiftlik kurulduğunu, çiftliğe getirilen koyunların devamlı öldüğünü belirtti.

Çoban haber verdi

Gereken mercilere şikayetlerde bulunduklarını ancak kimsenin ilgilenmediğini belirten Çakır, "Önceki gün sabah bizim yanımızda çalışan çobanımız bana haber verdi. Ben de gittim ve en son telef olan yaklaşık 100 tane kadar hayvanı gördüm. Bazılarının sağa sola, meralara atıldığına şahit oldum. Çiftliğin tellerin dışına da atıyorlar, köpeklerimiz alıyor bunları bizim koyunlarımızın olduğu yerlere de getiriyor.

Köylü tedirgin

Bizim hayvanlarımıza da hastalık bulaşması ihtimali bizleri tedirgin ediyor. Hastalık olabilir, neden öldüğü bilinmiyor. Biz bu yaşananlara bir çare bulunmasını istiyoruz. Köy merası küçük, hem çiftliğin hem de bizim koyunlarımız meraya gidiyor. Merada ölüp kalan koyunlar oluyor, biz de kendi hayvanlarımıza hastalık geçebilme ihtimalinden dolayı korkuyoruz.

Süloğlu İlçe Tarım Müdürlüğüne ve her yere muhtarlık olarak dilekçe ile başvurularımız oldu ama kimse ilgilenmedi. Bizim köyün barajla arası 1 kilometre. Baraja doğru da hayvan ölüsü olduğunu görmüşler, bana ilettiler" dedi.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler