YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Köylüler elektrik için yol kesti
Köylüler elektrik için yol kesti
24 Ağustos 2010 17:12
Sık sık yaşanan elektrik kesintisini protesto eden bir grup köylü karayolunu ulaşılma kapadı

Mardin ve ilçelerine bağlı birçok köyde yaşanan elektrik kesintisine tepki gösteren bir grup çiftçi, Mardin-Şanlıurfa karayolunu 1 saat trafiğe kapatarak, eylem yaptı.
 

Mardin merkez, Kızıltepe ve Nusaybin'e bağlı köylerde çiftçilik yapan bir grup vatandaş, yaklaşık bir aydır sık sık yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle tarlalarını sulayamadıklarını öne sürerek, Alakuş'da toplandı.
 

Araçlarıyla Mardin-Şanlıurfa karayolunu yaklaşık 1 saatliğine kapatan çiftçiler, elektrik kesintisini protesto etti. Yolun ulaşıma kapanması nedeniyle karayolunda uzun kuyruk oluşurken, daha sonra, güvenlik güçlerinin uyarısıyla çiftçiler yolu açtı.
 

Mardin Ziraat Odası Başkanı Malik Özkan yaptığı konuşmada, Mardin'de pamuk üretimi yapan çiftçilerin yaklaşık 2 aydır sık sık yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle tarlalarını sulayamadıklarını söyledi.
 

Bazı günler elektrik kesintisinin 10 saati aştığını ve Mardin Ovasındaki 1 milyon 300 bin dekar ekili alandaki pamuğun yüzde 70'inin kuruduğunu söyleyen Özkan, şöyle konuştu:
 

''Bölge halkının tek geçim kaynağı tarımdır. Bölgede 3 yıldan bu yana yaşanan kuraklık nedeniyle çiftçilerimiz, Ziraat Bankasına yüklü miktarda kredi aldı. Çiftçiler 100 bin lira borçlanarak, sondaj kuyusu açtı. Ancak elektrik kesintileri nedeniyle bu yatırımları boşa gittiği gibi ürünleri kurudu. Sorunumuzu valilik dahil tüm kurumlara iletmemize rağmen çözülmedi. Elektrik kesintisi 10 gün daha sürerse tüm ekili pamuk kuruyacak. Elektrik sıkıntısının acilen çözülmesini istiyoruz. Aksi takdirde çiftçi çok zor durumda kalacak.'' AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler