YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KOSGEB'de FETÖ operasyonu: 20 tutuklu
KOSGEB'de FETÖ operasyonu: 20 tutuklu
04 Ekim 2016 16:25
Gözaltına alınan aralarında eski KOSGEB başkanlarından Mustafa Kaplan'ın da bulunduğu 20 kişi tutuklandı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığındaki (KOSGEB) Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında aralarında eski KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan'ın da bulunduğu 20 kişi tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınan 38 şüpheli, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

Ankara Adliyesine getirilen şüpheliler, soruşturmayı yürüten Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosunda görevli cumhuriyet savcısına ifade verdi.

Eski KOSGEB Başkanı Kaplan ile 21 kişi tutuklanma, 17 şüpheli ise adli kontrol şartlarının uygulanması istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Hakimlik, savunmaların ardından aralarında Kaplan'ın da bulunduğu 20 kişinin tutuklanmasına, 18 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına hükmetti.

Operasyonun geçmişi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması kapsamında Ankara, İstanbul, Erzurum, Sakarya dahil 13 ildeki 42 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmasının ardından şüphelilerden eski KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan'ın, çalışanlardan "himmet, bağış ve kurban" adı altında topladığı paraları, örgüte aktardığı, eşinin ise çalışan eşlerinden aynı şekilde para aldığı savunuluyor.

Kaplan'ın, görev aldığı dönemde makam ve mevki sahibi yaptığı kişileri de "himmet" vermeye mecbur bıraktığı, vermeyenleri ise görevden aldığı iddia ediliyor.

Şüpheli Kaplan'ın görevi döneminde başkanlığın FETÖ/PDY'ye ait firmalara çok sayıda ihale verdiği belirtiliyor.

Operasyon kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 42 şüpheliden daha önce bir kişi sağlık durumu nedeniyle adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış, bir kişi ise başka bir soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. Soruşturma kapsamındaki şüphelilerden 2'si ise halen aranıyor.

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler