YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Korsan"a büyük darbe
"Korsan"a büyük darbe
10 Haziran 2010 20:47
İzmir polisi milyonlarca korsan kitap ve CD ele geçirdi, 68 KİŞİ gözaltına alındı

İzmir polisi, Türkiye'nin en büyük korsan kitap ve CD operasyonlarından birini gerçekleştirdi. İzmir merkezli Antalya, Ankara ve İstanbul olmak üzere 12 ilde gerçekleştirilen operasyonda 4 milyonun üzerinde korsan kitap, 10 milyona yakın oyun CD, DVD'si ve milyonlarca film CD ve DVD'si ele geçirildi. Operasyonda 4'ü kadın 68 kişi gözaltına alınırken, 13 kişinin de arandığı öğrenildi. Diğer illerde gözaltına alınan zanlılar sorgulanmak üzere İzmir'e getirilirken, zanlıların TCK 220 kapsamında suç örgütü kurmak yönetmek, üye olmak faaliyetleri kapsamında gibi suçlardan adliyeye sevk edilecekleri öğrenildi.
     

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, kapsamlı bir çalışma sonucu Türkiye'nin en büyük korsan CD ve Kitap çetesinin tüm bilgilerini deşifre etti. Yaklaşık 3 aylık çalışmanın ardından dün sabaha karşı İzmir merkezli olmak üzere 12 ilde operasyon için düğmeye basıldı. Sabaha karşı eş zamanlı olarak düzenlenen ve yaklaşık 500 polisin katıldığı İzmir, Ankara, İstanbul, Kayseri, Isparta, Antalya, Kütahya, Adana, Muğla, Van ve Diyarbakır illerinde 8'i üst düzey yönetici toplam 68 kişi gözaltına alındı.
     

Örgüt liderlerinin özellikle, İstanbul, Ankara ve İzmir'de ikamet ettikleri tespit edildi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ve İzmir mahkemelerinden alınan arama kararları sonrası gerçekleştirilen operasyonlarda, ünlü yazarlara ait 4 milyona yakın korsan kitap, 10 milyona yakın oyun CD ve DVD'si, çuvallar dolusu vizyondaki film CD ve DVD'leri, korsan katip kalıpları, sahte kitap ve CD, DVD bandrolleri, CD kopyacılar ele geçirildi.
     

Operasyonda ele geçen malzemelere el konulurken, İzmir dışında gözaltına alınan zanlılar sorgulanmak üzere İzmir Kaçakçılık ve Orgenize Suçlar Şube Müdürlüğü'ne getiriliyor. Zanlılar için ek gözaltı süresi alındığı ve pazar günü savcılığa sevk edilecekleri öğrenildi.
     

Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, korsanla mücadele kapsamında son yıllarda gerçekleştirilen operasyonların en kapsamlısı olduğu ve yakalanan korsan adedi olarak rekor olarak adlandırıldığı belirtildi. CHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler