YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Konya'dan Suriye'ye yardım eli uzanıyor
Konya'dan Suriye'ye yardım eli uzanıyor
28 Ağustos 2013 14:53
Ribat İnsani Yardım Derneği, kimyasal saldırıya maruz kalan Suriye halkına, 3 adet oksijen konsantratörü ve 4 adet oksijen aspiratörü gönderdi.

Dernek binasında basın toplantısı düzenleyen Ribat İnsani Yardım Derneği Başkanı Seyit Mehmet Duman, dernek olarak daha önce başlatılan yardım seferberliğinde gıda, giyim ve battaniye yardımında bulunduklarını ifade ederek, iki ay boyunca Azez’de ekmek fırını çalıştırarak günlük bin aileye ekmek dağıtımı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Her gün gelen ölüm haberlerini kanıksayan dünyanın kimyasal silahla şok olduğunu dile getiren Duman, “Guta’daki can çekişen çocuk görüntüleri dünyanın gündemine oturdu. Şam’ın Guta bölgesinde Esad rejimi tarafından düzenlenen kimyasal saldırıda içlerinde yüzlercesi çocuk olmak üzere bin 400 sivil öldürüldü. Modern dönemin gördüğü en büyük cinayetlerden biri hepimizin yüreğini sızlatacak şekilde çocuklar, kadınlar kimyasal silahlarla ölmüş ve cesetlerinin görüntüleri hepimizi büyük üzüntüye boğmuştur” dedi.

Hayat kurtarıcı makineler

Şu anda sahra hastanelerinde oksijen konsantratörü ve aspiratörlerin olmaması nedeniyle can kayıplarının her gün arttığını kaydeden Duman, “Can kayıplarının arttığı için daha önemli hale gelen 3 tane oksijen konsantratör ve 4 tane aspiratör cihazlarını kardeşlerimize gönderiyoruz. Biz biliyoruz ki; kimyasal saldırıda kullanılan gazlar genelde solunum sistemine olumsuz tesir eder ve boğularak ölüme yol açar. Dolayısıyla oksijen konsantratörü ve aspiratör hayat kurtarıcı makinelerdir.

Suriye’nin Şam’a bağlı Doğu Guta bölgesindeki saldırılarda yaralananlar ve muhtemel yeni saldırılar için acil ihtiyaçtır. Ribat İnsani Yardım olarak bu ve buna benzer ihtiyaçların temini ile yardım seferberliğimize dualarınızla devam edeceğiz” diye konuştu.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler