YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kocaeli'de 4 saatlik kabus
TEM Kocaeli geçişinde bu sabah 4 saatlik trafik kabusu.
Kocaeli'de 4 saatlik kabus
13 Ekim 2013 / 12:45 Güncelleme: 13 Ekim 2013 / 12:44

Kurban Bayram tatilini İstanbul dışında geçirmek isteyenlerin Cuma günü akşamından başlattığı ve dün doruğa ulaşan trafik yoğunluğu bu sabah da devam etti. Bu sabah erken saatlerde binlerce aracın yola çıkmasıyla sürücüler TEM Otoyolu'nun Gebze-İzmit arasında özellikle saat 07.00 'den 11.00'e kadar kabus gibi büyük sıkıntı yaşadı. Bu saatten sonra hem karayolunda, hem Eskihisar Feribot iskelesi'ndeki trafik normale döndü.

Asıl yoğunluk dün yaşandı

işlerini ayarlayan ve bayramı İstanbul dışında geçirmek isteyenler Cuma akşamından itibaren yola çıkmaya başlamışlandı. Özellikle dün, TEM'de görülmemiş bir yoğunluk yaşanırken, bazı sürücüler dün sabah İstanbul'un Avrupa yakasından yola çıktıktan sonra İzmit'e 6 saatte ulaşabildiklerini belirttiler. Dün akşam da devam eden yoğunluk gece yarısından sonra durdu.

Saat 07.00'de başladı

Bu sabah saat 07.00 sıralarında ise İstanbul'dan Kocaeli istikametine doğru yeniden yoğun trafik akışı gerçekleşti. Yalova ve Bursa istikametine gidecek araç sürücüleri Gebze Bayramoğlu gişelerinden girerek Eskihisar Feribot iskelesine hareket etti. 17 Feribot saat 11.00'a kadar bekleme yapmaksızın Yalova Topçular'a araç taşıdı.

Yine sabah saatlerinde TEM otoyolu'nun Gebze-İzmit arasında sürücüler büyük sıkıntı yaşadı. Özellikle Dilovası Rampası'ndan inildikten sonra tünellere yaklaşırken trafik uzun süre adım adım ilerledi. Burada bazı araçların arızalanması da eklenince yolculuk çileye dönüştü.

Gültepe geçişi adım adım

TEM'deki diğer bir sıkışıklık ise, İzmit batı turnikeleri girişinden itibaren başlayan Çenedere Viyadüğü ve Gültepe Rampası ile tüneller bölgesinde yaşandı. Yol burada 3 şeritten iki şeride düşmesi nedeniyle İzmit geçilene kadar adım adım ilerledi. Birçok vatandaş yol kenarlarındaki akaryakıt istasyonu ve diğer park alanlarına girerek trafiğin rahatlamasını bekledi. Ankara istikametinin aksine İstanbul istikametine giden araç sayısının ise çok az olması dikkat çekti.

İstanbul-İzmit arasındaki trafik yoğunluğu saat 10.00'dan itirberen yavaş yavaş azaldı ve saat 11.00'den sonra normale döndü.

Yüksek Hızlı Tren Hattı ve Körfez Köprüsü

TEM Otoyolu'nda her bayram yaşanan bu trafik yoğunluğu, 29 Ekim'de deneme seferi yapılması planyanan Yüksek Hızlı Tren hattı çalışmalarını da gündeme getiriyor. Bilndiği gibi Yüksek hızlı Tren Hattı çalışmaları nedeniyle 2011 yılı Şubat ayından bu yana İstanbul'un Anadolu ile demiryolu bağlantısı tamamen kesik. Yüksek Hızlı Tren Hattı tamamlandıktan sonra onunla birlikte banliyö ve diğer tren hattında seferler de başlayacak.

Yüksek Hızlı Tren Hattı'nda programda aksaklık olmazsa ve 29 Ekim'de deneme seferleri yapılsa bile, normal seferler hemen başlamayacak. Çünkü hatta daha tamamlanması gereken eksikler var. İstanbul-İzmir arasındaki trafik yoğunluğunu azaltacak önemli projelerden biri de, normal programa göre 2015 yılında tamamlanması planlanan Gebze-Orhangazi İzmir Otoyolu’nun önemli geçiş noktası olan Körfez Köprüsü inşaatı. Demiryolu’nda normal seferlerin başlaması ve Körfez Köprüsü çalışmaları bittiğinde muhtemelen her bayram yaşanan bu sıkıntı da biraz olsun azalacak.
 

 

DHA

Etiketler: , , ,
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler