YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kocaeli savaş alanına döndü
Kocaeli savaş alanına döndü
01 Haziran 2013 08:10
Kocaeli'de sabaha karşı saat 04:00 sularında, Gezi Parkı'nda yaşanan olayları protesto etmek için AK Parti İl Başkanlığı'na yürümek isteyen bin kişilik grup ile polis arasında çatışma yaşandı, olaylarda Kocaeli savaş alanına döndü.

Bin kadar eylemci, Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto etmek için sosyal medya üzerinden örgütlenerek, gece saat 23:00 sularında İzmit Cumhuriyet Parkı'nda toplandı. Burada sloganlar atan ve şarkılar söyleyen eylemciler, Cumhuriyet Parkı'nda alkol aldı. Alkolün etkisiyle grup üyeleri sabaha karşı 04:00 sularında AK Parti Kocaeli İl Başkanlığına yürümeye başladı. Eylemciler yürüyüş esnasında çevredeki dükkanlara zarar verdiler.

Sloganlar eşliğinde Perşembe Pazarı'na yürüyen bin kişilik eylemci grup, burada polis barikatı ile karşılaştı. Daha sonra Dolphin Alışveriş Merkezi arasına kaçan eylemciler, alışveriş merkezinden ve çevreden aldıkları masa, sandalye ve çöp konteynerleriyle barikat kurdu. Çevik kuvvet ekipleri gruba tazyikli su, biber gazı ve gaz bombasıyla müdahale etti. Bu sırada yüzleri maskeli eylemciler, polislere cam bira şişeleri ve taşları fırlatarak ara sokaklara kaçtı.

Bunun ardından çevik kuvvet polisleriyle eylemciler arasında kovalamaca yaşandı. Ara sokaklara kaçan eylemciler, sokak başlarına koydukları çöp konteyterlerini yakarak polisin ara sokaklara girmesini engellemeye çalıştı.

Kovalamacanın ardından tekrar Cumhuriyet Parkı'nda toplanan eylemciler, TOMA'ya taş ve bira şişeleriyle saldırdı. Olaylarda 6 eylemci gözaltına alındı.

Öte yandan, eylemcilere biber gazlı ve tazyikli su sıkan TOMA, kenarda bekleyen gazetecileri de hedef aldı. TOMA'nın sıktığı tazyikli su ve gaz nedeniyle bazı gazetecilerin kameralarında hasar meydana gelirken, astım hastalığı olan bazı gazeteciler ise fenalaşarak ambülans ile Kocaeli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler