YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kızlara örnek olsun diye...
Kızlara örnek olsun diye...
18 Haziran 2010 16:43
İlköğretim okulundan mezun olan kız öğrencilerin liseye devamını teşvik için bakın nasıl bir yöntem bulundu.

Elazığ'ın Kovancılar ilçesinde ilköğretim okulundan mezun olan kız öğrencilerin liseye devamını teşvik için karnelerini kariyer yapmış kadınlar dağıttı.

Kaymakam Selçuk Aslan, Kovancılar Öğretmen Evi'nde yapılan mezuniyet töreninde ikincisini yaptıkları etkinliği gelenekselleştirmek istediklerini söyledi.

Göreve başladığı 2008-2009 eğitim yılında ilköğretimden mezun kız öğrencilerin liseye devam etme oranının yüzde 49 olduğunu, her 100 kız öğrenciden 51'inin değişik sebeplerle liseye devam etmediğini anlatan Aslan, ''Önümüzdeki tabloyu net bir şekilde görerek farklı adımlar attık. Pek çok kızımızın ailesiyle öğretmen, idarecilerimiz ve bizzat ben doğrudan temasa geçtik. Öğrencilerimiz liseye devam edememesinin sebeplerini araştırdık. Önemli ölçüde karşımıza çıkan ekonomik nedenler'' dedi.

Bu engeli aşmak için geçen yıl ilçenin en ücra noktasından ilçe merkezine ücretsiz servis hatları koyduklarını belirten Aslan, bu çalışmanın ilk yılda sonuç verdiğini ve 2009-2010 eğitim yılında kız öğrencilerin liseye devam oranının yüzde 74'e çıktığını kaydetti.

Aslan, ''Aileyi dişi kuşun yaptığını, baba ne kadar vurdumduymaz olsa da anne ne kadar bilinçliyse o ailenin sağlam olacağını, toplumun temelinin kadın olduğunu görerek ve de modern bir toplum olmak istiyorsak, kadın erkek bireylerden oluşan bir toplumun kadın ayağı eğitimsiz olursa ülkemizin hiç bir zaman çağdaş standartlara gelmesinin de mümkün olmayacağını bilerek bu çalışmalarda bulunduk'' dedi.

Konuşmaların ilçede ilköğretimden mezun olan 150 kız öğrenci karnelerini, İlçe Cumhuriyet Başsavcısı Esra Haykır Boyalı, hakim Buket Kabaktepe, doktor Nurdan Aytaş, diş hekimi Sabahat Fındık Aydıner, veteriner hekim Sıdıka Çanakoğlu, emniyet amiri Yonca Barış Şengür, jandarma astsubay Funda Ersan, öğretmen Pınar Aslan ve baş hemşire Nilgün Dalkılıç'ın elinden aldılar. AA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler