YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kızgın boğalar güçlükle zaptedildi
Kızgın boğalar güçlükle zaptedildi
19 Ekim 2014 15:02
Marmaris'te ilk kez yapılan boğa güreşlerinde sahipleri ve görevliler, kızgın boğaları zaptetmeye çalışırken zor anlar yaşadı

Marmaris'te düzenlenen boğa güreşleri renkli görüntülere sahne oldu.

Muğla'nın gözde turizm merkezlerinden Marmaris'te ilk kez boğa güreşleri yapıldı. İçmeler Mahallesi'ne bağlı Asparan mevkisindeki boş arazide gerçekleştirilen güreşlere, Marmaris'in köylerinden ve çevre ilçelerden getirilen yaklaşık 50 boğa yarıştırıldı. 

Baş, başaltı, orta, büyük ayak, küçük ayak, deste ve tozkoparan kategorilerinde yapılan güreşler, oldukça çekişmeli geçti. Vatandaşlar etkinliğe yoğun ilgi gösterdi. Yüzlerce kişi, arenanın etrafına yanaştırılan kamyon, kamyonet ve traktörlerin römorklarına koydukları sandalyelerden karşılaşmaları izledi.

Heyecanlı anlar yaşandı

Güreştirilen boğalar zaman zaman hızlarını alamayarak meydandaki başka boğalara da yöneldi. Sahipleri ve görevlilerin zaptetmekte güçlük çektiği boğaların meydanda koşmaları ve kızgın hareketleri heyecanlı anların yaşanmasına neden oldu.

Boğaları durdurmak isteyen bazı kişiler yere düştü, bazıları ise boğaların hışmından son anda kurtuldu. Jandarma ve 112 Acil Servis ekipleri, herhangi bir olumsuzluğa karşı meydanda hazır bekletildi. 

Davul zurnayla sakinleştiler 

Güreşlerde boğaların başında davul zurna çalınması dikkati çekti. Rakipleriyle karşılaşmadan önce sahipleri tarafından kenara getirilen kızgın boğalara davul ve zurna dinletildi. Güreşten sonra zorlukta zaptedilen bazı boğalar için de davul zurna çalındı. Müziği duyan boğaların sakinleştiği gözlendi. Boğa sahipleri, müzisyenlere bahşiş vererek teşekkür etti.

Gün boyunca devam edecek güreşlerde dereceye girecek boğa sahiplerine 3 bin ile 400 lira arasında para ödülü verilecek. 

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler