YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kızartılmış dondurma büyük ilgi görüyor
Kızartılmış dondurma büyük ilgi görüyor
08 Eylül 2014 16:14
Kastamonu'da kızartılarak satılan mısır gevrekli ve kadayıflı dondurma, müşterilerden yoğun talep görüyor. Kafe işletmecisi Zeynep Yıldırım, "İnsanlar ayrı lezetle yiyor. Hem merak hem lezzet hem de tat" diye konuştu.

Kastamonu'da kızartılarak hazırlanan mısır gevrekli ve kadayıflı dondurma, sıcak ve soğuk lezzeti bir arada sunuyor.

Kafe işletmecisi Zeynep Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kızartılmış dondurmanın sıcak ve soğuğun birleşimi olduğunu söyledi.

Kızartılmış dondurmanın Ege Bölgesi'nde yapıldığını anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Karadeniz'de ise olmayan bir şey. Mısır gevrekli ve kadayıflı olmak üzere iki çeşidi var. 'Kastamonu'da da olsun' dedik ve bir ay önce böyle bir çalışma başlattık. Şimdiye kadar hiçbir şikayet almadık. İnsanlar ayrı lezzetle yiyor. Hem merak hem lezzet hem de tat... 200 derece ateşte kızartıyoruz.

Bunu tutan, dondurmayı eritmeyen de yumurtanın akı oluyor. Sadece bu kadar püf noktası söyleyebiliyorum, fazlasını söyleyemiyorum. İçindeki dondurma soğuk buz gibi ama dışındaki mısır gevreği veya kadayıfı kızarmış, kıpkırmızı. Dışı sıcak, içi soğuk şekilde porsiyonunu 6 liradan servis ediyoruz."

Masalara koydukları broşürlere bakan müşterilerin şaşırdıklarına dikkati çeken Yıldırım, "Bazı müşterilerden 'Allah Allah, ne alaka' diye tepki aldık. Özellikle kışın daha çok yenilebilir. Mesela kışın dondurma yemeyiz değil mi, 'çok soğuktur' diye ama kızarmış dondurma kışın ayrı tat veriyor çünkü sıcak var ya, sıcakla soğuğu yaşamak ayrı lezzet oluyor" şeklinde konuştu.

Çok farklı bir lezzet

Müşterilerden Elif Yalçın da kızarmış dondurmayı ilk defa bu kafede yediğini ve çok beğendiğini vurguladı.

Sıcağın ve soğuğun birleşiminin farklı bir lezzet oluşturduğunu ifade eden Yalçın, "Masadaki broşürü gördüğümde ilk önce güldüm. 'Haydi canım' gibi düşünce oluştu. Yani, dondurma bildiğiniz gibi kasede bile yesek çok çabuk eriyebilen bir şey. 'Sıcakla birleşince nasıl olur' diye düşündüm. Tekrar tekrar sunsanız, yemeye razıyım. Çok lezzetli. Kızarmış dondurma, insanların kesinlikle tatması gereken bir lezzet. Böyle tatların Türkiye'de yaygınlaşmasını umuyorum" değerlendirmesinde bulundu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler