YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kişi başı en çok atık Edirne'de toplandı
Kişi başı en çok atık Edirne'de toplandı
28 Aralık 2015 14:46
Türkiye'de geçen yıl kişi başı günlük ortalama en fazla atık Edirne'de toplandı.

TÜİK verilerine göre, 2014 yılında Türkiye genelinde belediyelerde toplanan kişi başı günlük ortalama atık miktarı 1,08 kilogram olarak hesaplandı. Günlük ortalama 1,81 kilogram atık toplanan Edirne, Türkiye genelinde ilk sırada yer aldı.

Edirne'yi Muğla (1,73 kilogram), Kastamonu (1,72 kilogram), Ardahan (1,68 kilogram), Bolu (1,67 kilogram), Kars (1,61 kilogram), Elazığ (1,60) izledi. Trabzon (0,67 kilogram) ise kişi başı en az atık toplanan kent oldu.

Üç büyük şehirde kişi başı toplanan günlük atık miktarı İstanbul için 1,16 kilogram, Ankara için 1,10 kilogram, İzmir için 1,12 kilogram gerçekleşti. 

2014 yılında Edirne sınırları içinde bulunan 16 belediye atık hizmeti verdi. Atık hizmeti verilen belediyelerden 198 bin 657 ton atık toplandığı belirtildi.

"Başarıda Edirne'de yaşayanların payı var"

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte belediyelerin atık toplamadaki başarısında, çevre duyarlılığı yüksek olan vatandaşların da payının olduğunu söyledi.

Edirne halkının da hakkını teslim etmek gerektiğini vurgulayan Gürkan, "Atık toplamak tek başına belediyelerin bir görevi de olsa, halkın evlerinde evsel, ambalaj, cam gibi ayrıştırma yapması hem hem eğitim seviyesinin hem de çevre duyarlılığının ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor. Bu rakamda belediyelerin payı çok büyük ama Edirne halkının duyarlılığı da bu başarıya ortak, tüm halkımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler