YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kış lastiği karaborsaya düştü
Kış lastiği karaborsaya düştü
15 Aralık 2012 12:09
Kırklareli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Fuat Şeker, bayilerde ve fabrikalarda kış lastiği bulmakta güçlük çektiklerini bildirdi.

Kırklareli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Fuat Şeker,  yaptığı açıklamada, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara kış lastiği kullanımının zorunlu hale getirilmesinin ardından bazı sorunlar yaşadıklarını belirtti.

Yasanın kısa sürede içerisinde uygulamaya konulduğundan dolayı Türkiye'deki lastik fabrikalarının ihtiyacı karşılamakta zorlandığını ifade eden Şeker, ''Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı uygulamaya ek süre vermesi gerektiği kanaatindeyim. Emniyet Genel Müdürlüğü de biraz daha esnek davranmalı'' dedi.

Türkiye'deki ticari araç sayısının yaklaşık 1 milyon 200 bin civarında olduğunu anlatan Şeker, bu araçlara lastik yetiştirebilecek kapasiteli fabrikanın olmadığını savundu.

Şeker, piyasada kış lastiği bulmakta güçlük çektiklerini dile getirerek, ''Ancak bu süre uzatımı yapıldığı taktirde bu geçiş döneminde fabrikalarda ihtiyaç kadarıyla lastik üretebilecek. Türkiye'de bölgeler arasında coğrafi açıdan farklılık var. Aydın, İzmir, Muğla, Antalya yani Marmara Bölgesi'nin güney kısmında şehirlerarası çalışan araçların kış lastiği takmasına bence gerek yok. Konuyla ilgili o illerin oda başkanları hukuki açıdan gerekli girişimlerde bulundular. Türkiye'deki 1 milyon 200 bin ticari araca, 1 yıllık ek süre verildiği taktirde bu geçiş döneminde sıkıntının üstesinden gelinebilecek diye düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

Şeker, yolcu ve ticari araçların yanı sıra hususi araçlarında kış lastiği takması gerektiğini belirterek, bu sayede kışın trafik kazalarının önüne geçilebileceğini bildirdi.


''Kış lastikleri kara borsaya düştü''


Eski Sanayi Sitesi'nde lastik satıcılığı ve tamiri yapan Emre El ise kış lastiklenin kara borsaya düştüğünü iddia ederek, fabrikaların lastik taleplerini karşılayamadığını dile getirdi.

''Kış lastiği elimizde kalmadı'' diyen El, ''Lastik fabrikaları biraz daha hızlı üretim yapmalı. Elimizde kış lastiği kalmadığı için müşterilerimizi geri çevirmek zorunda kalıyoruz. Kış lastiği satın almak için araştırıyoruz. Kara borsaya düştüğü için mal alamıyoruz. Fiyatlar biraz yüksek. Bu artışı da vatandaşa yansıtmak istemiyoruz. 100 liraya aldığımız lastiği bugün 120 liraya satın alıyoruz'' ifadesini kullandı.


AA
 

Etiketler: ,
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler