YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırıkkale'de yaya geçidi komedisi
Kırıkkale'de yaya geçidi komedisi
04 Mayıs 2010 22:10
Sürücüler araçlarını yaya geçidine park ediyor, yayalar ise yolun ortasından yürüyor.

Ne sürücüler, ne de yayalar geçidin nasıl kullanılması gerektiğini biliyor. Sürücüler araçlarını yaya geçidine park ederken yayalarda yolun ortasından yürümeye devam ediyor. Yaya geçitlerini kullanmaya henüz alışamayan Kırıkkaleli sürücü ve yayalara uyarıda bulunan polis ekipleri ise çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 

Kent merkezinde belediye tarafından belirlenen 40 ayrı noktaya çift kompenantlı boya ile yaya geçitleri yapıldı. Toplamda bin metrekareyi bulan yaya geçitleri için yaklaşık bir ton boya kullanıldı. 4 yıl dayanma ömrü bulunan geçitler yıkanabilir özeliğe sahip. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Kırıkkale Belediyesi Zabıta Müdürü Fatih Tuncay, Bugüne kadar kentte ilk kez böyle bir çalışmanın yapıldığını ifade etti. Tuncay, "Kırıkkale şehir merkezimizde maalesef yaya geçidimiz yoktu. Gelen talepleri değerlendirerek özellikle ana arterlerimizin ve sinyalizasyonların oluşturduğu 40 bölgede yaya geçidi çalışması başlattık. Bu yaptığımız yaya geçitleri çift kompenatlı boya ile yapılıyor ve en az 4-5 yıl dayanma garantisi bulunuyor. Böyle bir çalışmayı şehrimize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz" şeklinde konuştu. 

Yaya geçitlerini kullanmaya henüz alışamayan sürücülere ve yayalara uyarıda bulunan Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü Ekipler Amiri Önder Tellioğlu ise amaçlarının ceza yazmak yerine daha çok bilinçlendirmek olduğunu belirtti. Tellioğlu, "Kırıkkale Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü olarak yaya geçitlerine araçların park etmesini engellemeye çalışıyoruz. Yayalarımız karşıdan karşıya geçerken sıkıntı yaşamasınlar ve nereden geçiş yapacaklarını bilsinler istiyoruz. Bununla ilgili sürekli olarak çalışmalarımız oluyor. Amacımız sürücülere ceza yazmak değil, daha çok vatandaş ve sürücüleri eğitmek ve bu konuda bilinçlendirmektir. En son çare olarak sürücüsüne ulaşamadığımız araç sürücülerine ceza işlemi uyguluyoruz" dedi.  

Öte yandan yaya geçidine park yapan sürücüler ise trafik ceza kanunun 61/1 N maddesince yaya geçidine park ihlali suçundan işlem yapılıyor. İHA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler