YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırıkkale Müftülüğü Kur’an ve ezanı güzel okuma kursu düzenliyor
Kırıkkale Müftülüğü Kur’an ve ezanı güzel okuma kursu düzenliyor
21 Şubat 2013 11:36
Kırıkkale Müftülüğü, merkez ve ilçelerden katılan 20 din görevlisine usulüne uygun Kur’an-ı Kerim ve ezanı güzel okuma kurs verecek.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Türk Tasavvuf Musikisi koro şefi yardımcısı Ali Osman Alaca’nın rehberliğinde düzenlenen kurs, toplam 80 saat sürecek.
 
Kurs sonunda katılımcılara sertifika verilecek. Kırıkkale merkez ve ilçelerde görev yapan imam hatip ile müezzin kayyımların kursiyer olarak katıldığını açıklayan İl Müftüsü Bekir Gerek, “Ezanı en güzel bir şekilde okuyarak halkımıza sevdirmemiz lazım. Bunun için ezanı usulüne ve makamına uygun okumak çok önemli. İki ay sürecek kursta tasavvuf ve cami musikisi alanında çalışmalar yapılacaktır.” dedi. Günde 5 vakit okunan ezanların her vaktinde ayrı ayrı makamda okuma çalışması yapıldığını belirten Gerek, “Sabah ezanı saba, öğle ezanı uşşak, ikindi ezanı rast, akşam ezanı segah ve yatsı ezanı hicaz olmak üzere 5 farklı makamda ezan çalışması yapılmaktadır. Kursu bitiren din görevlilerin den ilahi korosu oluşturulacak.” diye konuştu. 
 
Kursa katılan din görevlileri de yaptıkları açıklamada, “Bu kurs çok faydalı ve çok güzel düşünülmüş. Ezanı güzel okuma konusundan çok şey öğreneceğimizden eminiz. İdarecilerimize çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde memnuniyetlerini dile getirdi.
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler