YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kimlik bilgisi sızıntısına suç duyurusu
Kimlik bilgisi sızıntısına suç duyurusu
08 Nisan 2016 18:32
TÜRKİYE'de 49 milyon kişinin kimlik bilgilerinin bilgisayar korsanları tarafından çalındığı iddiasıyla, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

TÜRKİYE'de 49 milyon kişinin kimlik bilgilerinin bilgisayar korsanları tarafından çalındığı iddiasıyla, Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı adına Avukat Tacettin Çolak, hackerler, hükümet yetkilileri, YSK ile nüfus ve vatandaşlık yetkilileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletilmek üzere İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Başvuru öncesi bir açıklama yapan Avukat Tacettin Çolak, 49 milyon 611 bin 709 vatandaşın temel kimlik bilgilerinin Romanya merkezli bir siteye yüklenmesi, o siteden de dünyanın dört bir yerine dağıtılmasının büyük bir skandal olarak tarihe geçtiğini söyledi. Uzmanların açıkladığı gibi, kimlik bilgileri ile kredi çekme, resmi belge alma, vekalet vererek mal varlığı devri, okul ve ehliyet gibi resmi işlemlere kadar birçok şeyi yapma riski bulunduğunu hatırlatan Çolak, "Veri tabanını ele geçiren bilgisayar korsanlarının kullandığı bilgisayarların sunucuları Romanya'da gözüküyor. Verilerin yüklendiği internet sitesinin web alanını ise İzlanda'dan alındığı tespit edildi" dedi.

Çolak dilekçesinde, "Bu olayla birlikte bir kez daha ortaya çıkmıştır ki, AKP hükümeti, vatandaşların kişisel bilgilerini koruyamayacak kadar güvenlik zafiyeti içindedir. Sorumlular hakkında 'Kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetme, hukuka aykırı olarak kişisel verileri bir başkasına verme, yayma ve ele geçirme, hukuka aykırı olarak bilişim sisteminin bir kısmına veya bütününe girme veya orada kalmaya devam etme' suçlarından dava açılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler