YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kilis'in kurtuluşu bu kez silahsız kutlandı
Kilis'in kurtuluşu bu kez silahsız kutlandı
07 Aralık 2015 13:54
Kilis'in düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıl dönümü alışılanın aksine bu kez yoğun güvenlik tedbirleri nedeni ile silahsız kutlandı. Mehter ve Kuvayi Milliye ekiplerinin gösterileri ise renkli görüntülere sahne oldu.

Sabah saatlerinde Asri Mezarlıkta Şehitlik ziyareti ile başlayan törenlerde, 400’ü aşkın polis tüm yolları trafiğe kapatarak, demir bariyerler koydu. Törene katılacak vatandaşlar tek tek aranarak törenlere alındı. Daha sonra Adnan Menderes Kavşağında toplanan Kuvayi Milliye ve Mücahitleri ve Gaziler Derneği üyeleri  Vali Süleyman Tapsız, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Gökhan Şahin ile AK Parti Kilis milletvekilleri Reşit Polat, Mustafa Hilmi Dülger ile protokol üyeleri İslahiye Caddesi'nde Kilis'e temsili giriş yapacak olan Kuvayi Milliye ve Mücahitleri ve Gaziler Derneği üyelerini çiçeklerle karşıladı.

Daha sonra kortej eşliğinde protokol üyeleri önde Kuvayi Milliye ve Mücahitleri ve Gaziler Derneği üyeleri arkada kent merkezine yürüyüşe geçti.
 
Cumhuriyet Alanı'nda gerçekleştiren törene Vali Süleyman Tapsız, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Gökhan Şahin, ile AK Parti Kilis milletvekilleri Reşit Polat, Mustafa Hilmi Dülger ile protokol üyeleri ile vatandaşların katılımıyla törenler başladı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra 7 Aralık nedeniyle düzenlenen sportif müsabakalarda dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi. Kahramanmaraş İmam Hatip Lisesi Mehter takımı tarafından gösteri sunuldu.
  
Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, törende yaptığı konuşmada, Kilis’in nüfusunun 90 bin olmasına karşın, 120 bin Suriyeli’yi barındırdığını ifade ederek, “Buradan sesleniyorum. Siz Nobel barış ödülünü Ahmet de, Mehmet de, Hansa verebilirsiniz. Şahsa verebilirsiniz onların büyük katkısı olabilir. Ama bugün Kilis, ne dün ne bugün, dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir örnek sergiliyor. Kendi nüfusundan fazla göçmeni ev sahipliği yapıyor. Kilis Nobel barış ödülünü her zerresine kadar hak ediyor. Biz bunu dünyadan istiyoruz. Her gün televizyonlarda Kilis’te, sınırda, 3 DEAŞ, 5 DEAŞ militanı yakalandı diyor. Ben buradan şunu ifade etmek istiyorum. Kilis, bugün Paris’ten, daha güvenli Kilis bugün Roma’dan daha güvenli, bu nedenle Kilis’e nobel barış ödülü verilmesi lazım diyorum. Kilis güvenli olduğu için Kilis kendi nüfusundan fazla misafire ev sahipliği yaptığı için ve hiçbir kavganın hiçbir gürültünün hiçbir güvenlik probleminin olmadığından dolayı Kilis’e bugün Nobel barış ödülü verilmelidir.”
 
 Öte yandan Kilis'te önceki yıllarda 7 Aralık Kilis'in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönemlerinde silah sıkılması sonucu ölen ve yaralananlar olmuştu.

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler