YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: 'Kandan beslenen siyasetçiler var'
Kılıçdaroğlu: 'Kandan beslenen siyasetçiler var'
23 Ağustos 2015 21:52
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Şehit cenazeleri üzerinde bazıları siyaset yapıyor. Akan kandan beslenen siyasetçiler var” dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi'nde konuştu. Konuşmasında koalisyon, terör olayları gibi konulara değinen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Adalet ve Kalkınma Partisi, 13 Temmuz tarihinde bizi ziyaret etti. Biz 4 maddelik ilkelerimizi sıraladık. Bunun üzerine Davutoğlu, koalisyon görüşmelerine başlayabileceklerini söyledi. Biz daha birinci gün 13 Temmuz günü bu görüşlerimizi Sayın Davutoğlu ve ekibinin önünde dile getirdik. Bize 'görüşmelere başlayabiliriz' dendi."

Türkiye'nin 5 temel sorununu saptadıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, bunların "dış politika, ekonomi, eğitim, anayasa ve toplumsal barış" olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, "Nelerin olması gerektiğini Sayın Davutoğlu'na söylediklerini belirterek şöyle konuştu: "Onlarda 'evet' dedi. Görüşme süremiz on gündür. Bayram tatili girdi, Yüksek Askeri Şura girdi. Onların sorunuydu. Daha sonra bize kısa süreli seçim hükümeti önerisi geldi. 'Partimizin yetkili kurullarına götüreceğim' dedim. Merkez Yönetim Kurulu'nda bunu görüştük. Merkez Yönetim Kurulu son görüşmeden bir gün önce ilk gün Sayın Davutoğlu’na söylediğimiz ilke ve kuralları tekrarladı. Son görüşmede bize iki konuda derin görüş ayrılıkları olduğu söylendi. Eğitim ve dış politika. Derin görüş ayrılıklarının çıkması için müzakere yapılması lazım. Müzakere yapıldı mı? Hayır, hiç yapılmadı."
Kılıçdaroğlu, Davutoğlu'na seslenerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Sayın Davutoğlu doğru olmadığını söylüyorsa, iki partide de tutanaklar var. Lütfen tutanakları açıklasın. Çünkü biz samimiyiz, hiçbir zaman partimizi düşünmedik. Bizim kırmızı plaka merakımız hiç yok. Bakanlık koltuğu merakımız hiç yok."

Yapmak istedikleri hedefleri olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Bizim hedefimiz var. Bu ülkede bütün vatandaşlarımız huzur içinde yaşasın. Siyaset görevini yapsın, namuslu yapsın, dürüst bir şekilde yapsın hedefimiz buydu. Neden eğitimi dillendiriyorlar? Efendim ‘İmam hatip okullarını kapatacaktı, bizde bu nedenle aramızdaki derin görüş ayrılıklarını ifade ettik’. Yine açık ve net çağrı yapıyorum; Tutanakları açıklayın. Hiç bir yerde, hiçbir Cumhuriyet Halk Partili 'İmam Hatip Okullarını kapatacağız’ diye bir cümle kullanmamıştır. Ayrıca niye kapatalım, hangi gerekçeyle kapatacağız? Anne-baba çocuğunun dini eğitim almasını istiyorsa, o eğitimin kalitesini artırırız. Bizim aleyhimize kullanmak istedikleri bir şeyi biz hemen fark ettik. Açık ve net söylüyorum; sizin çocuğunuzun güvencesi biziz. Biz sizin çocuğunuzun gittiği okulu bir partinin arka bahçesine dönüştürmek istemeyiz. Çocuğuz orada en güzel eğitimi alacak, çocuğunuzla iftihar edeceksiniz. Herkesin bunu bilmesini isterim. Dış politikaya gelince zaten 180 derece değişmeyen bir politika memlekete yarar getirmez. Ancak ve ancak zarar getirir. Suruç katliamı, gencecik çocuklarımız öldü. Üstlenen kim? IŞİD terör örgütü. Gencecik çocukların heyecanı diye tanımlayan kim? Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı.”

 // Savas
Ulkesini avrupaya sikayet eden vatan haini...
24 Ağustos 2015 00:28
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler