YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kerbela matemi böyle anıldı
Kerbela matemi böyle anıldı
13 Kasım 2013 15:41
Hz. Muhammed'in torunu İmam Hüseyin ve 71 yareni, Kerbela’da şehit edilişlerinin bin 374'üncü yıl dönümünde Halkalı'da anılıyor.

“Evrensel Aşura Matem Merasimi”, bu yıl ilk kez Halkalı’daki Arena Mega Gösteri Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren binlerce Caferi gösteri merkezi önünde bir araya geldi. Törene aynı kıyafetlerle katılan gruplar, başlarına ve göğüslerine vurarak yas tutuyor.Törene TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılıyor.

Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve 72 kişinin Kerbela'da şehit edilmesinin yıldönümü nedeniyle binlerce Caferi Halkalı'da bir araya geldi. Halkalı'daki Aşura Meydanı'nı sabahın ilk ışıklarıyla birlikte dolduramaya başlayan binlerce Caferi, Kerbela'da şehit edilen Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve 72 kişiyi gözyaşları içinde andı. Tören Türk ve yabancı fotoğrafçıların akınına uğradı.

6 ayrı ülkeden, 150 ayrı medya kuruluşundan, 450 fotoğrafçı etkinliğe katılarak matemi görüntüledi. Ellerinde zincirler bulunan genç kızlar, konuşmaları dikkatle dinlerken, katılımcılar zaman zaman başlarına vurarak yas tuttu. Törene katılan bir grup çocuk da, üzerlerinde tek tip kıyafetle temsili tabutlar taşıdı.

Dünyadaki Aşura Matem törenlerinde UNESCO tarafından birçok açıdan en nitelikli tören olarak gösterilen Halkalı'daki matem törenine dünya basını da büyük ilgi gösteriyor.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler