YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kentler teröristlerden temizleniyor!
Özel timlerin kararlı tutumu ve mücadelesiyle son sürat devam eden operasyonlarla, dağlardan sonra kentlerde de PKK’nın belini kırıldı. Teröristler Cizre, Sur, Nusaybin, Çukurca ve Yüksekova gibi merkezlerden de bir bir arındırılıyor.
Kentler teröristlerden temizleniyor!
23 Ocak 2016 / 23:41 Güncelleme: 23 Ocak 2016 / 23:43

Güvenlik güçleri, kentleri savaş alanına çeviren PKK'lılara göz açtırmıyor. Yürütülen operasyonlarla dağlardan temizlenen teröristler Cizre, Sur, Nusaybin, Çukurca ve Yüksekova gibi merkezlerden de bir bir arındırılıyor. 

Hendekli barikatlı türlü tuzaklarla hem vatandaşı hem de asker ile polisi hedefleyen PKK'lılara karşı sergilenen kararlı tutum sonuç veriyor. Teröristleri saklandıkları inlerine dek takip eden özel kuvvetler, sadece dün Cizre'de 21, Sur'da 4 ve Van'da 1 olmak üzere toplam 26 teröristi etkisiz hale getirdi.

CİZRE'DE SAYI 412 OLDU

Operasyonların önemli merkezlerinden biri şüphesiz Şırnak'ın Cizre ilçesi. Sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçede dünkü operasyonlarla birlikte toplamda öldürülen terörist sayısı 412'ye ulaştı. 

Şimdiye dek 117 teröristin de sağ yakalandığı Cizre'de dün 9 el yapımı patlayıcı (EYP) imha edildi, 3 kalaşnikof piyade tüfeği, 12 şarjör, 168 fişek, 1 el bombası, 4 av tüfeği, 370 fişek, 2 tabanca, 2 de telsiz ele geçirildi. 

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde ise 2 bölücü terör örgütü mensubu yakalanarak gözaltına alındı, Van'da da 1 terörist etkisiz hale getirildi. Evde yapılan aramada 1 tabanca ve 2 el bombası ele
geçirildi.

Cizre'den yansıyan son fotoğraflar, teröristlerin yolaçtığı hasarın boyutunu gözler önüne serdi. Hem güvenlik güçlerine hem de vatandaşlara yönelik tuzakta sınır tanımayan örgüt üyelerinin kurduğu 367 barikat kaldırıldı, 94 hendek kapatıldı. 

Toplamda 681 EYP de bulunarak imha edildi. 'Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci' adı verilen operasyonlarda PKK'lıların direnişi önemli ölçüde kırıldı. Nur, Dağ Kapı, Konak, Ali Bey ve Şah mahalleleri teröristlerden temizlendi. 

Örgüt mensupları, Sur Mahallesi, İdil ve Nusaybin caddeleri ile ara sokaklara sıkıştırıldı. Güvenlik güçleri, Cudi Mahallesi'nin bir bölümünde de zaman zaman teröristlerle çatışıyor.

Konu mankeni
 
Güvenlik güçlerini yanıltmak için barikatlara cansız manken koyma, teröristlerin sıkça başvurduğu yöntemlerden.

İnlerine girdiler
 
İlçede teröristlerce kullanılan evlerde, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın resimleri ile çok sayıda örgütsel doküman ve harita ele geçirildi. Teröristler, ilçedeki birçok ev, okul ve camiye zarar verdi. Okul ve camiler teröristlerce üs olarak da kullanılıyor. 

Bazı evleri tünellerle birbirine bağlayan teröristler, operasyonlar sırasında tünelleri kullanarak güvenlik güçlerinden kaçıyor. Su kanalları, kanalizasyon şebekesi ve dere yatakları da teröristlerce güvenlik güçlerinden kaçış yolu olarak tercih ediliyor. 

Evlerin duvarlarını delen teröristler, buralardan güvenlik güçlerine ateş ediyor.

Tek tek patlatılıyor
 
Cizre'de güvenlik güçleri, teröristlerce tuzaklanmış EYP'lere karşı sokakları karış karış tarıyor. Rögar kapakları ve mazgallar, patlayıcı yerleştirilme ihtimaline karşı özellikle kontrol ediliyor. 
Sivil vatandaşların yaşamını hiçe sayan teröristlerin tuzakladığı EYP'ler, tek tek bulunup imha ediliyor. 

Nur Mahallesi'nde arama yapan güvenlik güçleri, mutfak tüpü ve çelik tencere ile hazırlanmış EYP buldu. Bazı evlerde ise bomba yapımında kullanılan amonyum nitrat ele geçirildi.
Bu da gıda deposu
 
Örgütün Cizre'de bir evi revire çevirdiği belirlendi. Evde ameliyat makasları, neşterler, çok sayıda sargı bezi ve tıbbi malzemeler ele geçirildi.

PKK'nın başka bir evi ise depo olarak kullandığı belirlendi. O evde yaklaşık 2 ton gıda maddesi bulundu.

Tank desteği
 
Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinde yürütülen operasyonlar sonucu dün 4 PKK'lı daha öldürüldü. Böylece Sur'da etkisiz hale getirilen terörist sayısı 112'ye ulaştı. 

Bu arada operasyonlara destek vermek için Dağkapı Meydanı'na getirilen bir tank ilçe merkezine sokuldu. Sokağa çıkma yasağı olmayan Bekçi Sokak'ta tuzaklanan bomba da imha edildi. Tarihi Ulu Cami'de ise vatandaşlar dünkü cuma namazını patlama ve silah sesleri arasında kıldı.

 

YENİ ŞAFAK

KANI VE MİLLİYEYİ OLMAYAN TERÖR VE DESTEKÇİLERİ
 // ANGARALI
BU TERÖR NEDEN SİNOP ORDU KASTAMONU ÇANKIRIDA OMUYORDA HEP ORALARDA OLUYOR!!!...
24 Ocak 2016 Pazar 17:09
CHP DHKPCI. HDPKK. SILHOSU. VE. DEVSIRMELER. ISBASINDA. AVDETILERDE
 // DBEKIRLI KURT VATANINI. BAYRAGINI. KURANINI. DE
SILHO NUN HDPPK SININDA. CHP DHKPCSININDE. BELIDE. BOYNUDA. KIRILDI. KIRILIYOR. KIRILICAK. VATAN. HAINLERININ. BUNLAR. T.C. ILGA. LAGVEDIYOR. BUNLAR. NE. KURT. NE. KURTLERI. SEVIYOR BUNLAR. ERMENI. USAKLARI. ISBIRLIKCII. HAINLER. BEN. BUNU DIYARBAKIRLI. KURT. OLARAK. GORUYORSAM. BUTUN. KURT. KKARDESLERIM. ANLASINLAR. ARTIK. TEK. VATAN. TEK. MILLET TEK. BAYRAK ...
24 Ocak 2016 Pazar 07:41
 // Hsmn
Bu şerefsizler neye güvenerek bu ise kalktılar....Satılmışlar hainler aldini mı boyunuzun ölçüsünü....o vekilleriniz kurtaramadı mı sizi,ülkeyi bölmeye kalkışmak öylemi...sıra efendilerinizde.........
24 Ocak 2016 07:16
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler