YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kene çıkarma kıskacı dağıtıldı
Tokat'ta yerel bir gazete tarafından ücretsiz olarak kene çıkarma kıskacı dağıtıldı.
Kene  çıkarma kıskacı dağıtıldı
13 Mayıs 2010 / 16:25 Güncelleme: 13 Mayıs 2010 / 16:25

Türkiye'de kenelerden insanlara geçen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı yapılan çalışmalar kapsamında geçtiğimiz yıl Sağlık Bakanlığı tarafından kene spreyi dağıtılırken, bu sene kene kartı dağıtılacağı bildirilmişti.

Tokat'ta yerel bir gazetenin girişimleri sonucu kente kene çıkarma kıskacı getirerek gazetesiyle birlikte vatandaşa dağıttı. Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Yeni Tokat Gazetesi sahibi Kemal Özdilek, kene çıkarma kıskacının bugüne kadar bir türlü dağıtımının yapılamaması, bahar ayına girilmesi nedeni ile bir firma ile temasa girerek böyle bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Özdilek, gazetesiyle birlikte 5 bin adet ücretsiz olarak kene kıskacı dağıtmaya başladıklarını ifade ederek, kullanımı kolay olan bu üründen herkesin cebinde bir tane olması gerekir.  İğne, sigara, kolonya ile değil de en kolay çıkarma şekli olan bu alet sayesinde kene zarar görmeden vücuttan çıkarılabilir. Kullanım talimatı içerisinde var. Keneyi çıkardıktan sonra da sağlık kuruluşuna yine de gitmekte fayda var" diye konuştu.


Kene çıkarma kartı alan vatandaşlardan bazıları ise yapılan tüm uyarılara rağmen keneyi elleri ile çekip çıkardıklarını, kolonya döktüklerini söylemekten çekinmemesi akıllarda soru işareti oluşturdu. İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler