YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kendini evine kilitleyen kadın, polis zoruyla hastaneye götürüldü
Kendini evine kilitleyen kadın, polis zoruyla hastaneye götürüldü
04 Temmuz 2015 02:50
Aydın'da hayatını kedilere adayan ve servetini sadece kedilere bakmak için harcayan 94 yaşındaki emekli öğretmen Süheyla Lökçe, kendisini eve kilitledi. Ancak polis ekiplerinin müdahalesiyle evden çıkarılarak ambulansla hastaneye götürüldü.

Aydın'da uzun yıllar öğretmenlik yapan ve yaklaşık 30 yıl önce emekli olan Süheyla Lökçe, kendisini kedilerine adadı. Köprülü Mahallesi, Sakarya Caddesi'nde bulunan müstakil evinde kedileri ile birlikte yaşayan Lökçe, sahip olduğu tüm servetini de Hayvan Hakları Derneği'ne bağışladı. Zaman zaman kedi sesinden ve çevreye yayılan kötü koku nedeniyle komşuları tarafından şikayet edilen Süheyla Lökçe, yaklaşık 5 ay önce, mahalle sakinlerinin kedilerine zarar vereceği gerekçesiyle kendisini eve kilitledi.

Şikayet ettiler ikna edemediler

Mahallede kedili ev olarak bilinen evinde yıllardır kedileri ile birlikte yaşayan Lökçe'nin günlerdir televizyonun kapanmadığını ve kedilerin de sürekli miyavladığını duyan mahalle sakinleri geçtiğimiz perşembe günü yaşlı kadının hayatından endişe edip durumu polis, zabıta ve sağlık ekiplerine ihbar etti. Hayatından endişe edilen Lökçe'nin kapısını çalan Efeler Belediyesi Zabıta, polis ve sağlık ekiplerine kapıyı açmayıp, yaşadığını söyledi. Lökçe'nin, zabıta, polis ve sağlık ekiplerinin kendisini hastaneye götürme teklifine de olumsuz yanıt vermesi üzerine kapının çilingir ile açılmasına karar verildi. Ancak, Süheyla Lökçe'nin hayatta olması ve kapının açılmasına rıza göstermemesi üzerine çağırılan çilingir geri gönderildi. Yaklaşık bir saat süren ikna çabalarına rağmen hayatta kedilerinden başka kimsesi olmayan yaşlı kadın kapıyı açmayınca ekipler ayrılmak zorunda kaldı.

Bir gün sonra polis müdahale etti

Lökçe'nin hayati risk taşıdığını değerlendiren Efeler Polis Merkezi Amirliği, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'nun ikinci maddesinin birinci fıkrasındaki 'Can, ırz veya mal emniyetini korumak için yetkili amir tarafından verilecek sözlü emirler derhal yerine getirilir. Bu emirlerin yazılı olarak verilmesi istenilemez. Bu hallerde emrin yerine getirilmesinden doğabilecek sorumluluk emri verene aittir' hükmü uyarınca duruma el koydu. Saat 22.00 sıralarında Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı'na da bilgi vererek, sağlık ekipleri ile birlikte eve gelen polis ekipleri, çilingir yardımıyla kapıyı açtı. Eve giren ekipler, çöp eve dönen evde yaşlı kadını bitkin halde buldu. Ekiplere itirazlarını sürdüren Süheyla Lökçe, evden çıkarılarak ambulansla Aydın Atatürk Devlet Hastanesi'ne götürülerek tedaviye alındı.

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler