YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kendi aracını kendisi yaptı
Kendi aracını kendisi yaptı
27 Nisan 2013 19:00
Diyarbakır’da çocukluğundan beri otomobillere meraklı olan 25 yaşındaki Mustafa Çakmak, kendi aracını yaptı.

 Mucit genç, aracı için ruhsat alamadığından ötürü şimdilik sadece sokak aralarında gezebiliyor.

Diyarbakır Kayanıpar ilçesi Huzurevleri semtinde yaşayan iş makinesi operatörü Mustafa Çakmak, otomobillere duyduğu ilgi sayesinde kendi aracını yaptı. 3 bin lira masraf yaparak tek kişilik vitesli bir otomobil yapan Çakmak, el yapımı aracına ruhsat alamadığı için trafiğe çıkamıyor.

Aracıyla sokakta yaptığı sürüşlerde yoğun ilgi gördüğünü anlatan Çakmak, "Çocukluğumdan bu yana arabalara karşı merakım vardı. Bir araba yapmak istiyordum. Bir gün bir karton üzerinde hayalimdeki arabayı maket olarak yaptım.

O gün hayalimdeki arabayı yapmaya karar verdim. Öncelikle arabanın motorunu aldım, birçok yer gezdim ve diğer parçaları da toparladıktan sonra yapmaya başladım. Şimdi arabam bitti ancak TSE belgesi olmadığı için plaka alamıyorum. Hayalim bir araba fabrikasında çalışarak yeni arabalar yapmak. Yaptığım arabanın fonksiyonları değiştirirsek engelliler için de kullanılabilir. Şu an sadece mahalle aralarında kullanabiliyorum. Plakası ve resmi izni olmadığı için trafiğe çıkamıyorum. Araba birçok kişinin ilgisini çekiyor, hatta benim yaptığıma inanmıyorlar" dedi.

 

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler