YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kenan Evren' gitti 'Demokrasi' geldi!
'Kenan Evren' gitti 'Demokrasi' geldi!
22 Ağustos 2013 10:00
Adana'da 12 Eylül askeri darbesini gerçekleştiren Kenan Evren ile silah arkadaşı Bedrettin Demirel'in isimlerini taşıyan ilkokulların isimleri değiştirildi.

Vali Hüseyin Avni Coş, Kenan Evren isminin 'Demokrasi', Bedrettin Demirel adının ise Mihriban şiiriyle gönülleri yakan Abdurrahim Karakoç olarak değiştirildiğini söyledi.

Coş, değişikliğin, vatandaşlar ve eğitim camiasından gelen istekler çerçevesinde yapıldığını belirterek, "Tabelalar da değişti. Bundan sonra mezun olan çocuklarımızın diplomalarında ve özgeçmişlerinde artık yeni isimler yer alacak." dedi. 

"İsimler kültürümüze ve vazgeçilmez yönetim biçimimiz olan demokrasiye atıfta bulunularak değiştirilmiş oldu." diyen Coş, bu isimlerden birinin Kenan Evren olduğunu bildirdi. Coş, Kenan Evren isminin antidemokratik bir dönemi çağrıştırdığını ve çeşitli rahatsızlıklara yol açtığını kaydetti. Evren'in darbe yapmaktan mütevellit yasal soruşturma ve kovuşturma geçirdiğini dile getiren Coş, bu ismin vazgeçilmez bir yönetim sistemimiz olan "Demokrasi" olarak değiştirildiğini kaydetti.

Coş, "Değişiklikle çocuklarımızın mezun oldukları okulların diplomalarında artık demokrasi yer alacak. Çocuklarımız, antidemokratik eylemleriyle bilinen, tanınan kişileri değil demokrasiyi özümseyecek. Biyografilerinde rahatsız olacakları isimler yerine, milletimizin benimsediği ve özümsediği isimleri taşıyacak." diye konuştu.

Vali Coş şöyle devam etti: "Vatandaşların isteği doğrultusunda bir müddet önce vefat eden gazeteci, şair, yazar rahmetli Abdurrahim Karakoç'un ki kendisi şiirleriyle özellikle türküleştirilen Mihriban şiiriyle gönülleri fethetmiştir.

Halkımızın gönlünde özel bir yer edinmiştir. Demokrasinin kesintiye uğradığı, ya da yeterince kurumsallaşamadığı, uygulanamadığı dönemlerde de milli ve manevi değerlerimizin, vatandaşımızın hissiyatına tercüman olmuş bir şahsiyettir. Bu önemli kültür adamımızın isminin de gençlerimiz tarafından bilinmesi tanınması ve yaptığı hizmetlerin unutulmamasını teminen o okulumunuz ismi de rahmetli Abdurrahim Karakoç'un ismi ile değiştirilmiştir.

Vatandaşlarımızın beklentilerine uygun bir şekilde sürdürme konusunda fevkalade hassas davranıyoruz. "

 

CİHAN

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler