YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kemer esnafı kepenk kapattı
Kemer esnafı kepenk kapattı
02 Temmuz 2013 16:51
Antalya'nın Kemer ilçesinde, Gezi Park'ı eylemlerinin ardından tur operatörlerinin turistlere 'çarşıda dolaşmayın, tehlikeli' diyerek AVM'lere yönlendirdiğini iddia eden esnaflar, protesto gösterisinde bulunarak kepenk kapattı.

Cumhuriyet Meydanı'ndan yürümeye başlayan yaklaşık 300 esnaf, Liman Caddesi'ni kullanarak belediye binasının önüne geldi.

Sorunun sadece AVM'ler olmadığını belirten kuyumcu esnafı Mehmet Akif Paksoy, "Tur acentaları getirdikleri turistlere 'sokağa inmeyin, İstanbul'daki gibi sizi döverler, kırarlar, tecavüz ederler, olaylar olur, sokağa çıkmayın' diyorlar. Ondan sonra da 'bizim dediğimiz yerlere gidip alışveriş yapacaksınız' diyorlar. Bir taraftan 'Türkiye'ye gelin tatil yapın diyorsunuz,' diğer taraftan da 'sokağa inmeyin' diyorsunuz, bir tezatlık var yani. Siyasileri yanımızda göremiyoruz, ancak dışarıda kuru kuru müjdeler veriyorlar." dedi

Devletin yetişmiş rehber göndermesi gerektiğini vurgulayan Paksoy, "17-18 yaşlarında rehberler var. Daha pazarın yerini bile bilmiyorlar. Hala 40 deve, 10 kilo altınla kız alındığını söyleyen rehberler var. Türkiye'de deve yetişmiyor, deve ile kız alındığını söyleyen rehberler var, böyle bir rehberlik, böyle bir turizm olamaz." şeklinde konuştu.

Tur operatörleri ve rehberleri şikayet eden Ali Aka ise kendisine gelen bir turist müşterisinin söylediklerini aktardı:

 "Geçenlerde bize bir turist geldi. 'Ben bu kadar ülke geziyorum, ilk defa bir rehberin kendi ülkesini kötülediğini Türkiye'de gördüm' dedi. 'Çarşıya çıkmayın, sizi kazıklıyorlar, sizi kesiyorlar' diye kendilerine uçaktan veya otobüsten inince brifing verildiğini söyledi. Böyle bir rehber bizi nasıl temsil eder."

İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler