YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayseri'de gerginlik
Kayseri'de bir grup eli sopalı vatandaş, suriyeli sığınmacılardan rahatsızlık duyduklarını belirterek toplandı. Öfkeli kalabalığa çevik kuvvet ekipleri müdahale etmek zorunda kaldı.
Kayseri'de gerginlik
30 Temmuz 2014 / 19:46 Güncelleme: 30 Temmuz 2014 / 19:51

Kayseri’nin Danişmengazi Mahallesi sakinleri, sayıları giderek artan ve rahatsızlık yaşattıklarını öne sürdükleri Suriyeli sığınmacılara tepki amacıyla toplandı.

Bazı kişilerin ellerine sopa aldıkları görülürken, kalabalık sokak sokak dolaşarak, Suriyeli sığınmacıları istemediklerini söyledi. Öfkeli kalabalığı polis biber gazı kullanarak dağıtırken, bir Suriyeli'nin otomobili sopalarla tahrip edildi.

Merkez Melikgazi İlçesi Danışmentgazi Mahallesi'nde oturanlar, Suriye’de devam eden iç savaş kaçıp Türkiye'ye sığındıktan sonra mahallelerine yerleşen Suriyeliler'e tepki gösterdi. Suriyeliler'in kendilerini rahatsız ettiğini savunan mahalle sakinleri, son olarak bir Suriyeli'nin çocukları dövdüğünü öne sürerek biraraya geldi. Kalabalıktaki bazı kişilerin ellerinde sopa olduğu görüldü. Melikgazi Belediyesi Sosyal Tesisleri önünde toplanan yaklaşık 150 kişiye, kısa sürede gelen polisler dağılmaları uyarısında bulundu. Sayıları 300'e ulaşan ve çoğunlugunu gençlerin oluşturduğu grup, 'Burada Suriyeli istemiyoruz' sloganı attı. Bir mahalle esnafı da mahallelerinde yaşayan bazı Suriyeliler'in çocuklarını ve eşlerini taciz ettiğini öne sürdü. Gösterici grup, sokak sokak dolaşarak, Suriyeli sığınmacıları istemediklerini söyledi. Bu sırada Suriyeli bir sığınmacıya ait otomobil sopalarla tahrip edildi. Polis biber gazı kullanarak kalabalığı buradan uzaklaştırdı.

Asayişten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Tuncay Yalçınkaya, öfkeli kalabalığa yönelik megafonla yaptığı anonsta, "Biz Türk polisiyiz. Bize güvenmelisiniz. Bu iş kan akıtmakla çözülmez. Sesinizi, yüksek makamlara duyurdunuz. Gereken yapılacak" diye seslendi. Polisin, grubu ikna etmesinin ardından kalabalık kontrollü olarak dağıldı. Polis, Danişmentgazi Mahallesi'ndeki önlemlerini sürdürüyor.

Polis biber gazı ile müdahale etti

Kayseri'nin merkez Melikgazi İlçesi Danışmentgazi Mahallesi'nde Sosyal Tesisler önünde polisin ikna çabaları sonucu dağılan grupta yer alan elleri sopalı bazı kişiler, Eskişehir Bağları olarak adlandırılan Selçuklu ve Osmanlı mahallelerinde yine sokak sokak dolaşmaya başladı. Bunun üzerine çevik kuvvet polisleri, sayıları yine artarak 150'yi bulan kalabalığa, dağılmayınca iki kez biber gazıyla müdahale etti. Bir toma da bölgede konuşlandırıldı.

Öte yandan, Suriyeli sığınmacı ailelerin yarın bulundukları mahallelerden tahliye edileceği öğrenildi.

 

1-244.jpg

 

2-090.jpg

 

3-052.jpg

 

DHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler