YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayınvalideden büyük fedekarlık
Kayınvalideden büyük fedekarlık
07 Mart 2011 17:02
Denizli'de bir kayınvalide damadı için büyük fedakarlık yaptı.

Denizli'de böbrek yetmezliği teşhisiyle diyalize giren 30 yaşındaki inşaat işçisi, kayınvalidesinin bağışladığı böbrek sayesinde yeniden hayata tutundu.

Alınan bilgiye göre, inşaat işçiliği yapan Sabri Çurku'ya (30), yaklaşık 6 ay önce böbrek yetmezliği teşhisi konuldu ve diyalize girmeye başladı. Böbrek nakliyle sağlığına kavuşabileceğinin belirtilmesi üzerine Çurku'nun 6 kardeşi ile kayınvalidesi Güldane Canavar'a (51) doku uyum testleri uygulandı. Kayınvalidesi Güldane Canavar, test sonuçlarının olumlu çıkması üzerine böbreklerinden birini damadına bağışladı.

Kayınvalidesinin böbreğiyle hayata tutunan, 11 ve 8 yaşlarında 2 çocuk babası Çurku, sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu belirterek, ''Kardeşlerimin böbreği nakil için uygun bulunmadı. Rahatsızlığımdan haberdar olan kayınvalidem hemen gönüllü oldu ve yapılan tetkiklerde doku uyumu olduğu belirlendi. Kayınvalidem hem kızını, hem böbreğini bana verdi, sağ olsun'' dedi.

Güldane Canavar da damadını çok sevdiğini, onun iyileşmesi için bir dakika bile düşünmeden organ nakline razı olduğunu ifade ederek, ''Daha önce 'Anne ben hasta olsam ve sadece senin böbreğin uysa verir misin?' demişti, ben de olumlu cevap vermiştim. Sonra bu konuşma gerçek oldu ve ben de hiç çekinmeden böbreğimi damadıma verdim'' diye konuştu.

Organ naklini gerçekleştiren Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağatay Aydın, böbrek yetmezliğinin önemli bir sorun olduğuna dikkati çekerek, Türkiye'de yaklaşık 65 bin kronik böbrek yetmezliği olan hasta bulunduğunu söyledi. Doç. Dr. Aydın, şu bilgileri verdi:

''Bunlardan 40 bin civarında kişi hemodiyaliz tedavisi görüyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2015 yılında 100 bin civarında böbrek yetmezliği hastası olacağı tahmin ediliyor. Böbrek nakli, hastalara normale yakın bir hayat şansı veriyor. Ayrıca tedavi giderleri açısından da 3 kat daha ekonomik. Buradaki en önemli sorun takılacak organ bulunması sorunu. Bunda da bizim milletimizin ailevi bağları ön plana çıkıyor. Biz burada bunun güzel bir örneğini yaşadık. İyi aile bağları olan hastamıza kayınvalidesi böreğini bağışladı. Şu an hastamız gayet iyi. Denizli'de 75. böbrek naklini gerçekleştirdik.'' AA

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler