YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaybolan binlerce yarasa bulundu
Kaybolan binlerce yarasa bulundu
10 Haziran 2010 20:17
Yaşadıkları mağara sular altında kalınca yapay mağaraya da yerleşmeyen yarasalar bakın nerede yaşamaya başlamış

Balıkesir'in Havran ilçesinde, baraj sebebiyle mağaraları sular altında kalınca suni mağaralar yapılan, ancak buraya girmeyerek kaybolan yarasa kolonileri nihayet ortaya çıktı.

Havran'ın Sarnıç köyünde Devlet Su İşleri (DSİ) 25. Bölge Müdürlüğü tarafından tamamlanan barajda bir süre önce su tutulmasına başlanmıştı. Aynı bölgede baraj suları altında kalacak olan 16 ayrı türde yaklaşık 26 bin yarasa için yuvalarının üst tarafında 3 milyon TL harcanarak 350 metre uzunluğunda 2 adet özel mağara evler oluşturuldu. Yetkililerin yarasaların suni mağaralara taşındığını açıklamasına rağmen, Güney Marmara Çevre ve Doğayı Koruma Derneği (GÜMÇED) yarasaların bu mağaralarda olmadığını ileri sürerek mahkemeye başvurmuştu. Bilirkişi de yarasaların yapay mağarada olmadığını tespit edince, yarasaların nereye gittikleri merak konusu olmuştu. 
  

Sarnıç köyü sakinlerinden Hilmi Okur, yarasaların köyde metruk haldeki ilköğretim okulunun tavanında ve zeytin ağaçlarının kavuklarında olduğunu söyledi. 

Türkiye'nin en büyük yarasa popülasyonunun bulunduğu bölgede yetkililerin acilen tedbir almasını isteyen Okur, "Köyde araştırma yaptım. Her akşam eski okul binasına yüzlerce yarasa girip çıkıyor. Köylüler bana su altında kalan zeytin ağaçlarını keserken her ağaçtan onlarca yarasa çıktığını anlattı. Yarasalar bölgemiz için çok önemli. Zeytin sineğinin düşmanı. Bu yıl yarasalar yerlerinde olmadığı için zeytinlere sinekler büyük zarar verdi. Mahsul tahribatlı. Şu anda üretici mağdur" dedi.  İHA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler