YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kartal-Kaynarca metrosunda sona gelindi
Kartal-Kaynarca metrosunda sona gelindi
05 Mayıs 2015 03:17
Anadolu yakasının ilk metrosu olan Kadıköy-Kartal metro hattının devamı olan Kartal-Kaynarca metro tünelinin çalışmalarında sona yaklaşıldı.

2012 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sokulan Anadolu yakasının ilk metrosu Kadıköy-Kartal metro hattının devamı olan Kartal-Kaynarca metro tünelinin kazı çalışmalarında sona yaklaşıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yerin 38 metre aşağısına kazı alanına inerek metro inşaatını yakından inceledi ve basın mensuplarına bilgi verdi.

"Aslan payını ulaşıma ayırdık"

Göreve geldikleri günden bugüne 68 milyar TL yatırım yaptıklarını kaydeden Başkan Topbaş, “İBB bütçesinde aslan payını ulaşıma ayırdık. Bu zaman kadar yaptığımız yatırımların 32 milyar TL’sini de sadece ulaşıma ayırdık” diye konuştu.

105,6 milyon dolara mal olan yeni metro hattıyla birlikte Hacıosman'dan Tuzla'ya kesintisiz ulaşım sağlanacağını ifade eden Başkan Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: "2019 yılında 400 kilometrelik raylı sisteme ulaşmayı hedefliyoruz. Istanbul'a kaliteli ve konforlu ulaşım sistemini halkımızla buluşturuyoruz. Gelecek planlarımızda her mahalleye yarım saat yürüme mesafesinde metro durağı yapmak yer alıyor. Buradaki Kaynarca durağı son hat değil. Bu hat Tuzla'ya kadar ulaşacak. Yıl sonunda bu metro istasyonuna vagonları indirip test sürüşlerinin yapılacağını hepbirlikte göreceğiz."

16 yolcu istasyonu

Anadolu Yakası'nın ilk metrosu olan Kadıköy-Kartal Metro tüneli kazı çalışmaları bittiğinde Kaynarca’ya uzanmış olacak. 2012 yılında açılan ve hat uzunluğu 21,7 kilometre olan Kadıköy-Kartal Metro tüneli 16 yolcu istasyonuna sahip. Kartal-Kaynarca Metrosu’da hatta dahil olduğundaistasyon sayısı 19’a ulaşacak ve hattın uzunluğu 26,5 kilometreye çıkacak.

2019 yılında faaliyete geçirilmesi planlanan Kartal-Kaynarca metro hattı ile birlikte Kadıköy-Kaynarca arası tek seferde saatte 70 bin yolcu taşınabilecek. Yeni yapılacak metro hattıyla beraber Kadıköy-Kaynarca arası yolculuk süresi 38,5dakikaya inecek.

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler