YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kars'ta termometreler eksi 20'yi gösterdi
Kars'ta termometreler eksi 20'yi gösterdi
15 Ocak 2014 09:17
Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 20 dereceyle Kars'ta ölçüldü.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Karadeniz üzerinden gelen yüksek basınç sisteminin etkisi altına giren bölgede soğuk hava etkili oluyor.

Gece en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Kars'ta 20, Ağrı'da 15, Ardahan ve Iğdır'da 14, Erzurum'da 8 ve Erzincan'da 4 derece olarak kaydedildi.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının ise Erzincan'da 7, Erzurum'da sıfır, Ağrı ve Iğdır'da sıfırın altında 2, Kars ve Ardahan'da sıfırın altında 3 derece olması tahmin ediliyor.

Kent merkezlerinde kar kalınlıkları Ardahan'da 9, Ağrı'da 14, Erzurum'da 10, Kars'ta 6, Iğdır'da 4, kayak merkezlerinde ise Konaklı'da 55, Cıbıltepe'de 31, Palandöken'de 30 santimetre olarak ölçüldü.

Meteoroloji yetkilileri bölgede buzlanma ve don olayının etkili olacağını, sabah ve gece saatlerinde sis görüleceğini belirtti.

Ardahan'da önceki gün kar yağışı ve tipiden dolayı ulaşıma kapanan Ardahan-Şavşat ve Ardahan-Posof karayolları yeniden ulaşıma açıldı.

Karayolları 183. Şube Şefi Ümit Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada kar yağışı ve tipinin dinmesiyle bölgede yoğun bir karla mücadelesi başlattıklarını söyledi.

Gece boyunca yapılan karla mücadelenin ardından Ardahan-Şavşat ve Ardahan-Posof karayollarının yeniden trafiğe açıldığını ifade eden Yıldırım, "Şu an itibarıyla tüm yollarımız trafiğe açık. Ancak yolların genelinde buzlanma mevcut. Bu sebeple sürücülerin tedbirli olmalarını istiyoruz" dedi.

Kar yağışının etkili olduğu Ardahan'ın Posof ilçesinde ise 10 köyle ulaşıma sağlanamıyor.

 

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler