YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karnından 11 kiloluk kist çıktı
Karnından 11 kiloluk kist çıktı
17 Ağustos 2010 12:35
'Kilo alıyorum' diye gitti, karnından 11 kiloluk kist çıktı.

Konya'da 'aşırı kilo alıyorum' diye doktora giden genç kadının karnından 35 santimetre çapında yaklaşık 11 kilo ağırlığında kist çıktı.

Elde edinilen bilgiye göre, bekar olan S.E. (35) adlı kadın ağrıları artınca ve aşırı kilo problemi nedeniyle Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesine başvurdu.

Burada yapılan tahlillerde genç kadının karnında kist olduğu belirlendi.

Yapılan başarılı bir operasyonla genç kadının karnından 35 santimetre çapında yaklaşık 11 kilo ağırlığında bir kitle çıkarıldı.

Ameliyatı gerçekleştiren SÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ali Acar, yaptığı açıklamada, S.E. adlı kadının kendilerine aşırı kilo ve ağrı problemiyle başvurduğunu söyledi.

Ultrasonda bakıldığında genç kadının karnında kist olduğunun belirlendiğini ifade eden Acar, ''Hastanın karnı 8 aylık ikiz bebeğe hamile kalmışcasına şişmişti. Ancak hasta bekar olduğu için son ana kadar doktora gitmeyi düşünmemiş. Durumundan dolayı çekinmiş'' dedi.

Kistin iyi ya da kötü huylu olup olmadığını belirlemek için bir takım tahliller yaptıklarını anlatan Acar, şunları kaydetti:

''Gerekli tahlilleri yaptığımızda kistin iyi huylu olduğunu gördük. Kisti almak için ameliyat kararı verdik. Rahim ve yumurtalıklara zarar vermeden kisti başarılı bir operasyonla aldık. Hastanın karnından 35 santimetre çapında yaklaşık 11 kilo ağırlığında bir kitle çıkarttık. Bu kitleyi diğer organlara zarar vermeden aldık. Kist kötü huylu olsaydı işimiz çok daha zor olacaktı.''

Acar, hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu, kadınların her ihtimale karşı yılda bir kez ultrasona girmeleri gerektiğini sözlerine ekledi. AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler