YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karanlık dünyaları Kur'an'la aydınlanıyor
Karanlık dünyaları Kur'an'la aydınlanıyor
06 Kasım 2012 13:29
Adıyaman'da görme engelli kadınlar, kabartma harflerle Kur'an-ı Kerim öğrenerek, hafızlığa hazırlanıyor.

Müftülüğe bağlı bir Kur'an Kursu'nda eğitime devam eden 9 görme engelli kadın, kabartma yardımıyla Kur'anı Kerim'i öğrenip, hafızlık yapmaya çalışıyor.

Kursa devam eden 3 çocuk annesi Adile Alptekin, ''Kur'an aşkına'' kursa katıldığını ve bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Program dolayısıyla Adıyaman Müftülüğü'ne ve yetkililere teşekkür eden Alptekin, kurs sayesinde Kur'an-ı Kerim'i kurallarına uygun olarak okumayı öğrendiğini ifade etti.

Gülsüm Şahin ise Kur'an kursuna katıldığı için çok mutlu olduğunu anlatarak ''Bizleri Kur'an'ın nuruyla buluşturup taçlandırdıkları için herkese teşekkür ediyorum'' dedi.

Görme engelli hafız Esma Kürekçik de eğitim için Şanlıurfa'dan Adıyaman'a geldiğini, 9 görme engelliye kurs verdiğini aktardı.

Kursiyerlerin Kur'an-ı Kerim'i kabartmalardan, harfleri parmak uçlarıyla hissederek öğrendiğini aktaran Kürekçik, ''Ben gerçekten öğrencilerimin hepsini ayrı ayrı seviyorum ve düşünüyorum. Gece başımı yastığa koyduğumda hepsinin ayrı bir yeri var. Bir anne çocuklarını nasıl bağrına basarsa, ben de onları öyle hissediyorum'' diye konuştu.


-''İşaret diliyle hutbe çalışması''


Adıyaman Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü de görme engelliler için geçen yıl da kurs açtıklarını, bu yılki programlarının devam ettiğini söyledi. Kursa gelen öğrencilere aynı zamanda dini bilgiler de verildiğini belirten Öztürkçü, ''Amacımız kursiyerlerimize Kur'an-ı Kerim'i kabartma harflerle öğrettikten sonra onlara hafızlık yaptırmaktır'' dedi.

Öğrencilerini çeşitli mahallelerden servisler aracılığıyla kursa getirdiklerini aktaran Öztürkçü, programı başarıyla tamamlayacak kursiyerlere belge vereceklerini bildirdi.

Öztürkçü, engellilere yönelik çalışmalarının devam edeceğini ifade ederek, ''Geçen yıl Kahta ilçemizde görme engelli bir kızımız, kulaktan duymayla Kur'an-ı Kerim'i ezberlemiş ve hafızlık belgesi almıştır. Bizim başka bir çalışmamız da işaret diliyle engellilere yönelik hutbe verebilmektir'' diye konuştu. aa

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler