YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kapı kapı dolaşıp 'evet' topluyor
Kapı kapı dolaşıp 'evet' topluyor
04 Eylül 2010 16:45
YAŞ mağduru Demirayak: 13 yıldır hesap soracağım günü bekliyordum

12 Eylül'de yapılacak referandum Yüksek Askeri Şurası (YAŞ) kararı sonucu ordudan atılanlar için umut ışığı oldu.

1997'de Astsubay Başçavuş rütbesindeyken  sorgusuz sualsiz Türk Silahlı Kuvvetleriyle (TSK) ilişiği kesilen Mustafa Demirayak, "Ben bir 28 Şubat mağduruyum. Önüme duvar koyarak, tüm haklarımı hiçe sayarak çok sevdiğim mesleğimden attılar. Yıllardır bu günleri bekliyordum. Kapı kapı dolaşıp 'evet' oyu topluyorum" dedi.
       

YAŞ mağdurlarından biri olan eski Astsubay Başçavuş Musatfa Demirayak, 13 yıldır büyük mağduriyet yaşadığını söyledi. Yıllardır TSK'dan atılma biçimini sorguladığını anlatan Demirayak, şimdi özel bir hastanede çalışıyor. 4 çocuk babası Demirayak, orduyla ilişiğinin kesilmesinin ardından büyük mağduriyet yaşadığını söylüyor.
       

Referandumda yer alan maddenin yeterli olmadığının altını çizen Demirayak, "Bu bile büyük gelişme. Geriye dönük çalışmasa bile bizim yaşadıklarımızı başka kardeşlerimiz yaşamasınlar. Yapılanları yeterli bulmuyoruz, diğer arkadaşlarla da bunu sık sık bir araya gelip konuşuyoruz. ancak bu adım bile gelecekteki hayallerimize kavuşmamız için önümüze çıkmış bir fırsattır. 28 Şubat döneminde çok kötü olaylar yaşadık. Referandumda 'evet' çıkmasıyla bir daha o dönemlerin yaşanacağına inanmıyorum. YAŞ mağduru arkadaşlarla birlikte 'evet' vereceğiz. Hatta çevremdeki insanları ikna etmek için kapı kapı dolaşıyorum." diye konuştu.
       

TSK bünyesinde başarılı çalışmalarda bulunduğunu kaydeden Mustafa Demirayak, en çok da ordudan atılma biçimine içerlemiş. Hak arayacak bir mekanizma bulamadıklarını dile getiren Demirayak, referandumda evet çıkmasıyla insan hak ve özgürlükler açısından önemli bir yol alınacağını söyledi.
       

Referandumu siyasetle ilişkisi olmadığını belirten Demirayak, "Bazıları bunu seçim havasına büründürmek istiyor. Ama yazık olur. Burada binlerce insanın mağduriyeti var. İnsan hak ve özgürlükleri açısından tarihi bir fırsat var. Bu seçim malzemesi yapılmasın." dedi. CHA
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler